"Bursztynowy Motyl" dla Martyny Wojciechowskiej [FILM]

  "Bursztynowy Motyl" dla Martyny Wojciechowskiej [FILM]

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  "Bursztynowy motyl" - nagroda im. Arkadego Fiedlera kierowana do autora najlepszej polskiej książki o tematyce podróżniczej, trafiła w tym roku do Martyny Wojciechowskiej. Jej dzieło "Kobieta na krańcu świata 2" urzekło w tym roku członków jury.
  "Bursztynowy Motyl" dla Martyny Wojciechowskiej [FILM]

  ©Fot. Waldemar Wylegalski

  Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w poniedziałek Puszczykowie, w Muzeum im. Arkadego Fiedlera.

  - Cenimy książki Martyny Wojciechowskiej ze względu na ich walor poznawczy. Autorka opisuje historie pojedynczych kobiet, nakreślając przy tym doskonale tło społeczne i kulturowe - tłumaczy Arkady Radosław Fiedler, jeden z jurorów. - Książki Martyny były nominowane do nagrody już trzykrotnie. Tegoroczne wyróżnienie jest więc w pewnym sensie hołdem dla całej jej twórczości - dodaje.

  Doceniona czuje się również sama podróżniczka.
  - Odbieram to wyróżnienie nie tylko jako nagrodę za książkę, ale za życiowa postawę. Jest ona dla mnie szczególnie ważna, ponieważ cenię Arkadego Fiedlera - człowieka, który podróżował w czasach, kiedy było to naprawdę trudne - mówi Martyna Wojciechowska.


  Podróżniczka ofiarowała dla muzeum prezent z Naibi. Jest to naszyjnik z angolskiej muszli, przekazywany przez tamtejsze kobiety z pokolenia na pokolenie. Prezent odróżnia się charakterystycznym zapachem.

  - Aby chronić się przed ukąszeniami owadów, kobiety z plemienia Himbu, smarują swoje ciało maścią ze sproszkowanej skały i zjełczałego masła. Substancja ta okropnie cuchnie, dlatego specyficzny zapach ma również sam naszyjnik - tłumaczy Martyna Wojciechowska. - Wszystkim, którzy przyjdą do muzeum ten zapach będzie przypominał o mojej wizycie - żartuje.

  Podróżniczka pracuje już nad kolejnym tomem “Kobiety na krańcu świata" .
  - Książka będzie oczywiście o kobietach. Tym razem skupię się, między innymi, na Indiach, Meksyku i Australii - stwierdza.

  Martyna Wojciechowska przygotowuje się już do kolej podróży. - Tym razem planuję wyjazd typu naleśnik. Wybieram się z dzieckiem na Kanary. Będzie to odpoczynek przed kolejną wyprawą, tym razem do Azji i Australii.

  Osobom, które myślą o dalekich podróżach Martyna radzi: - Trzeba marzyć i mieć odwagę, aby te marzenia realizować.  Więcej filmów w serwisie Głos.TV:

  Światowe Dni Innowacji w Poznaniu

  Muzeum Eksploracji w Przeźmierowie

  Tramino wyjedzie na linię w tym tygodniu

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JUvPWeIDYDGRDMkIA

  XwqIbPLLQlvjCU (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 58 / 29

  Thanks for sharing. Always good to find a real epxret.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo