To już jest koniec marzeń Lecha o Pucharze

Lech znów przegrał na własne życzenie. Ta porażka szczególnie boli, bo ustępującego mistrza Polski jesienią nie zobaczymy w europejskich pucharach.

Tak spektakularnej klęski kilka miesięcy temu się nikt nie spodziewał. Przez kunktatorstwo i minimalizm trenera Lecha Jose Maria Bakero Kolejorz z wizytówki naszej piłki stał się zespołem, na którego grę po prostu nie da się patrzeć! Czy to normalne, że w meczu ostatniej szansy, Lech przez niemal cały mecz gra tak, by utrzymać wynik?

To nie może być przypadek, że Lech w tym sezonie przegrał aż dziesięć z czternastu meczów wyjazdowych. Bakero niczego nie nauczyły nawet cztery porażki z rzędu 0:1 na obcych boiskach. Znów popełnił te same błędy. Znów fatalnie ustawił zespół. Znów jego filozofia - przede wszystkim nie stracić gola, a może coś się strzeli - okazała się kompletnym niewypałem. Kolejny raz jego misterny plan rozsypał się jak domek z kart w końcówce meczu.

Styl gry, który proponuje Bakero, nie pasuje do Lecha i po tej tragedii na stadionie przy ulicy Traugutta może najważniejsza osoba w klubie to zrozumie. Z zespołu, grającego z polotem i rozmachem, Kolejorz stał się ligowym przeciętniakiem, którego szkoleniowiec wyznaje zasadę, że kluczem do sukcesu jest zagęszczenie środka boiska. Zamiast maksymalnie rozciągnąć pole piłkarskiej bitwy, Lech toczy bezsensowną kopaninę na małej przestrzeni, z której kompletnie nic nie wynika.

Hiszpanowi zabrakło odwagi i zamiast będącego ostatnio w dobrej formie skrzydłowego Jacka Kiełba postawił na obronę. Obok defensywnych pomocników Ivana Djurdjevicia oraz Dimitrije Injaca desygnował też do gry Rafała Murawskiego, który miał nie tylko walczyć w defensywie, ale próbować także rozgrywać piłkę.

Natomiast Semir Stilić, który wiele razy udowodnił, że najwięcej pożytku jest z niego, gdy gra tuż za napastnikiem, blisko bramki rywali, znowu ustawiony był na prawej stronie i przez wiele minut był niewidoczny.

Lech co prawda był częściej przy piłce, nawet nieźle ją rozgrywał w okolicach linii środkowej, ale kiedy trzeba było przenieść akcje karne, zaczynały się problemy. Przyczajona na swojej połowie Lechia czekała na okazje do kontr i trzeba przyznać, że miała lepsze sytuacje strzeleckie. Tak jak w 17. minucie, kiedy po rajdzie Traore i strzale głową Lukjanovsa. Tylko dzięki interwencjom Krzysztofa Kotorowskiego oraz Henriqueza, który wybił piłkę tuż sprzed linii bramkowej, Lech mógł się cieszyć, że nie stracił gola.

Pierwszą groźną akcję poznaniacy przeprowadzili dopiero w 32. minucie. Semir Stilić strzelił jednak w środek bramki i Kapsa nie ma żadnego problemu z wyłapaniem piłki. Chwilę później Kolejorzowi udało się zaskoczyć bardzo niepewnie grającą defensywę gospodarzy. Murawski szybko rozegrał rzut wolny. Podał do Stilicia, a ten wypatrzył stojącego w narożniku pola karnego Wilka. Dośrodkowanie lewego pomocnika do Ślusarskiego było idealne. "Ślusarz" trafił tam, gdzie chciał i zdobył pierwszego gola dla Lecha na wyjeździe od 5 marca!

- Lechowi udało się to, co nam w kilku przypadkach się nie udało. Pozostało jednak jeszcze 45 minut i na pewno nie złożymy broni - mówił w przerwie obrońca gdańszczan Krzysztof Bąk.

Stoper Lechii wiedział, co mówi. Kolejorz w tym roku jako tako gra przez około godzinę, a potem można odnieść wrażenie, że jakaś niewidzialna siła, odcina zespół od "prądu" i następuje kompletna degrengolada.

Bakero wielokrotnie powtarzał, że dla niego bardzo ważni są rezerwowi, ale jakoś żaden z nich, od wielu miesięcy, nie potrafił zmienić niekorzystnego scenariusza. Po co więc trzymał na ławce Rudnevsa i Kiełba? Może gdyby grali od początku, Lech wykorzystałby jedną z okazji na podwyższenie wyniku i dobił gospodarzy?

W Gdańsku niechlubnej tradycji stało się zadość, z tą tylko różnicą, że symbolem porażki stał się Bartosz Bosacki, który zmienił kontuzjowanego Manuela Arboledę. Zejście z boiska Kolumbijczyka sprawiło, że gra obronna Lecha kompletnie się posypała.

W 77. minucie strzelał Ariapetrian, a piłkę ręką w polu karnym odbił Wilk. Sędzia był blisko i podyktował rzut karny. Krakowski arbiter błędu nie popełnił, ale gdyby uznał, że było to przypadkowe zagranie lechity, też nie byłoby z tego afery. Jedenastkę na gola zamienił Traore i zaczął się dramat...

Kilkadziesiąt sekund później gospodarze przeprowadzili świetną akcję. Bosacki dał się przepchnąć Buvalowi, piłka trafiła Pawła Nowaka, po którego podaniu do pustej bramki skierował Traore i trzy punkty zostały w Gdańsku. Lechia pokazała charakter i mogła się cieszyć z pierwszego zwycięstwa z Lechem od 26 lat!

- Jesienią graliśmy lepiej w piłkę. Teraz mamy więcej farta - ocenił Lukjanovs.
Lech też jesienią grał lepiej w piłkę, ale dopiero po przyjściu Bakero zaczął przegrywać wszystko, co było do przegrania.

Jose Maria Bakero
Ten mecz był jak cały rok. Mieliśmy spotkanie w garści, ale niestety, przyszła jedna nieszczęśliwa minuta, w której gospodarze przesądzili o losach spotkania.
W pierwszej połowie Lechia zagrażała nam tylko po zagraniach długą piłką. My jednak odzyskaliśmy właściwy rytm i zdobyliśmy bramkę.
W drugiej połowie jednak po raz kolejny nie potrafiliśmy podwyższyć rezultatu i zostaliśmy za to ukarani. Najpierw rzut karny, chwilę potem druga bramka i wracamy bez punktów.

Tomasz Kafarski
Przyjęliśmy pewne zasady gry z Lechem Poznań i od początku staraliśmy się je realizować. Wykonywaliśmy te założenia, ale w kluczowych momentach brakowało nam wykończenia lub ostatniego podania. Bramka dla Lecha padła w najmniej oczekiwanym momencie. Mimo to pokazaliśmy to, za co chwalono nas jesienią. Graliśmy do końca i potwierdziliśmy, że jesteśmy zespołem, który potrafi wyjść z każdej sytuacji.