Koleje Wielkopolskie szykują nam niespodzianki

  Koleje Wielkopolskie szykują nam niespodzianki

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Na kolei znów zmiany. Od 1 czerwca zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy. Ruszy remont linii z Poznania do Wągrowca. Zaczną kursować Koleje Wielkopolskie.
  Pasażerowie Kolei Wielkopolskich nie zauważą zmian

  Pasażerowie Kolei Wielkopolskich nie zauważą zmian ©Marek Zakrzewski

  W nowym rozkładzie jazdy, który kolejarze dzisiaj zaprezentują, będzie nowy pociąg do Nowego Tomyśla oraz Dąbia nad Nerem. Nowością będzie też 10 połączeń z Poznania przez Oborniki, Rogoźno do Wągrowca.

  Uruchamiane są one z powodu zamknięcia linii Poznań - Murowana Goślina - Wągrowiec. Jak mówi Zbigniew Wolny, rzecznik PLK PKP, do grudnia ta jednotorowa linia zostanie zmodernizowana. Jednak przez sześć miesięcy nie zobaczmy na niej żadnego pociągu pasażerskiego.

  Modernizacja będzie polegała na ułożeniu nowej nawierzchni torowej na długości 50 km, modernizacji przejazdów kolejowo-drogowych i budowie przystanków osobowych: Czerwonak Osiedle i Murowana Goślina Zielone Wzgórza. Dzięki temu podróż ma być krótsza o 34 minuty i bezpieczniejsza.

  Na tej linii miały zacząć kursować od 1 czerwca Koleje Wielkopolskie. Właśnie ze względu na remont nowa kolej nie przejęła tej linii. Musiałaby wówczas organizować komunikację zastępczą. Z Kolei Wielkopolskich skorzystają wyłącznie mieszkańcy południa Wielkopolski. Ale w czerwcu pasażerowie na dobrą sprawę nie zauważą, że jeżdżą nową koleją.

  Z Leszna i do Leszna kursować będą te same szynobusy, co dotąd. Również ich obsługa, czyli maszyniści i konduktorzy, się nie zmienią. Nowa spółka korzysta z usług konkurencji, czyli Przewozów Regionalnych. Te zaś na udostępnieniu swoich pracowników muszą zarobić.

  - Nasza będzie też taryfa, czyli cena biletów oraz punkty ich sprzedaży - dodaje Krzysztof Pawlak, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Po co taka niby nowa kolej?
  Marszałek wynajął maszynistów i konduktorów, bo jak się okazało, chociaż na kolei pracuje zbyt wiele osób, akurat pracowników tej specjalności brakuje.

  Po co więc Wielkopolsce nowy przewoźnik?
  Jak twierdzi wicemarszałek Wojciech Jankowiak, od dziesięciu lat spółka Przewozy Regionalne wyłącznie podnosiła kwotę dotacji, jaką płacił budżet Wielkopolski. W roku 2001, kiedy to pierwszy raz samorządy województw dopłacały do przejazdów pasażerskich, było to 20 mln zł. W roku ubiegłym już 100 mln zł. Zdaniem wicemarszałka kolejarze nie potrafili uzasadnić podwyżek.

  Chociaż Wielkopolska ma prawie 10 proc. udziałów w przewozach Regionalnych, przedstawiciele marszałka utrzymują, że mają problemy z wglądem w księgowość spółki.
  - Koszty, jakie pokrywamy, są kosztami uśrednionymi. To oznacza, że za wielkopolskie pieniądze jeżdżą pasażerowie na Śląsku i Kujawach - twierdzi Wojciech Jankowiak.
  Rozkład jazdy Kolei Wielkopolskich dostępny jest na stronie www.koleje-wielkopolskie.com.pl.


  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo