Finanse: Sprawdź, dlaczego bank, odmówił udzielenia kredytu

  Finanse: Sprawdź, dlaczego bank, odmówił udzielenia kredytu

  Katarzyna Wozińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Bank nie musi podawać przyczyny, dla której odmówił udzielenia kredytu

  Bank nie musi podawać przyczyny, dla której odmówił udzielenia kredytu ©123rf

  Po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny następuje niecierpliwe oczekiwanie na decyzję i… nierzadko odmowa. Bank nie ma obowiązku informować, dlaczego zdecydował się odrzucić wniosek kredytowy.
  Bank nie musi podawać przyczyny, dla której odmówił udzielenia kredytu

  Bank nie musi podawać przyczyny, dla której odmówił udzielenia kredytu ©123rf

  CZYTAJ O NIERUCHOMOŚCIACH W GŁOSIE WIELKOPOLSKIM

  Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) podaje jednak potencjalne przyczyny nieprzychylnej reakcji banku. A jest kilka czynników, które mogą negatywnie wpływać na decyzję instytucji kredytującej. Warto je znać, aby zaoszczędzić sobie rozczarowań i zastanowić się, jak poprawić zdolność kredytową.

  Zbyt duża suma obciążeń finansowych
  Ubiegając się o kredyt hipoteczny należy zdawać sobie sprawę z tego, że według rekomendacji T suma wszystkich obciążeń związanych z obsługą kredytów nie może przekraczać połowy wpływów gospodarstwa domowego, które zarabia średnią krajową (dla zarabiających więcej jest to do 65 procent dochodów). Jeśli kwota, która przeznaczana jest na spłatę kredytów, będzie wyższa, bank nie udzieli takiego zobowiązania we wnioskowanej kwocie.

  Zła historia w BIK
  Na drodze do uzyskania kredytu może też stanąć cieszący się złą sławą wśród kredytobiorców BIK, a więc Biuro Informacji Kredytowej.

  Jeśli osoba starająca się o kredyt miała w przeszłości problemy z regulowaniem rat kredytów lub pożyczek, przez pewien czas może mieć trudności z uzyskaniem kolejnego kredytu. Jednak Paweł Cymcyk, analityk A-Z Finanse i ekspert ZFDF, pociesza:

  - Informacje te są przechowywane nie dłużej niż przez pięć lat. Dlatego jeżeli bank wyśle do tej instytucji zapytanie o status danej osoby, to może otrzymać raport dotyczący maksymalnie ostatnich pięciu lat. Ten czas jest jednak najdłuższym z możliwych, a na rynku nie brakuje banków, które biorą pod uwagę raporty z krótszych okresów. Minimalnie trzeba się jednak liczyć z analizą dwóch lat.

  Za krótki staż pracy
  Każdy z banków ustala minimalny staż zatrudnienia, jaki jest konieczny, aby uzyskać kredyt. Różni się on w zależności od instytucji oraz umowy, w oparciu o którą pracuje potencjalny kredytobiorca. Bank nie zaakceptuje na przykład umowy na okres próbny. O kredyt można ubiegać się dopiero po jego zakończeniu.

  Jeśli posiada się umowę o pracę na czas nieokreślony, to minimalny staż to 3 miesiące (choć czasem nawet sześć lub więcej). Przy umowie na czas określony bank decyduje, od jak dawna musi obowiązywać umowa przed złożeniem wniosku i jak długo po nim, na przykład od sześciu miesięcy, a okres wygaśnięcia minimum sześć miesięcy po złożeniu wniosku. Od sześciu do dwunastu miesięcy muszą natomiast przepracować osoby zatrudnione na umowę-zlecenie lub o dzieło, a jeszcze dłużej samozatrudnione (od roku do dwóch lat).


  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo