Alem za to chyża w dziele...

  Alem za to chyża w dziele...

  Dariusz Łabędzki www.karykatury.com.pl

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Alem za to chyża w dziele...
  1/3
  przejdź do galerii
  20 czerwca urodził się Aleksander Fredro, ale ponieważ pisałem o nim w 2010., przeto dzisiaj rolę bohatera "Gwiazdozbioru" przejmuje postać przez niego stworzona, a właściwie aktorka Katarzyna Figura, która w Podstolinę z filmowej wersji komedii "Zemsta" (w reż. Andrzeja Wajdy) się wcieliła. Jest jedną z najbardziej znanych i najpopularniejszych aktorek współczesnego polskiego kina. Niegdyś bywała obsadzana w rolach niezbyt lotnych seksbomb, prostytutek i żon bogaczy, ale niedawno radykalnie zmieniła swój wizerunek na rzecz postaci kobiet dojrzałych.
  Zanim do tych ostatnich przejdziemy, wspomnijmy jednak, że w 1987 r. po zagraniu w filmie Radosława Piwowarskiego pt. "Pociąg do Hollywood" Kasia Figura nazwana została symbolem seksu oraz polską Marylin Monroe. Trzykrotnie pozowała dla "Playboya" (1994, 1997, 2008). Uważa się też, że w filmie Juliusza Machulskiego pt. "Kingsajz" (1987) zagrała jedną z najseksowniejszych scen w historii polskiego kina. Wystąpiła dotąd w ponad 60 filmach. Nagrodzono nie tylko jej figurę (nomen omen), ale i talent: Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa FPFF za rolę w "Ajlawju" (1999) oraz w "Ubu król" (2003), a także nagroda "Orzeł" za pierwszoplanową rolę w filmie "Żurek"(2003) - to tylko niektóre trofea.

  Ostatecznie aktorka zerwała z młodzieńczym wizerunkiem seksbomby w westernie Piotra Uklańskiego pt. "Summer love", w którym ogoliła głowę. Rola Podstoliny (2002) doskonale pasowała do "okresu przejściowego" Figury. W postaci, której wizerunek przedstawiam obok, znajdziemy atrybuty kobiecego wdzięku, powab i wątpliwą inteligencję potwierdzoną autodeklaracją Podstoliny: "bo ja rzadko kiedy myślę, alem za to chyża w dziele", jednak nie jest to już z pewnością kobieta całkiem naiwna - wie o co w życiu chodzi i konsekwentnie dąży do celu. I ma do tego talent.

  Na koniec "akcent fredrowski", jako że od niego zaczęliśmy: Kasia Figura ma syna Aleksandra. Urodził się co prawda nie w 1793 a w 1987, ale kto wie, może także coś wesołego kiedyś napisze :)

  Strona Dariusz Łabędzkiego

  BLOG I RYSUNKI DARIUSZA ŁABĘDZKIEGO

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  HNeiTQVdsnYRXqOS

  LypgQVxEU (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 11

  You’re on top of the game. Thanks for sharnig.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo