Luboń: Niezidentyfikowany smród dokucza mieszkańcom

  Luboń: Niezidentyfikowany smród dokucza mieszkańcom

  BEM

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dariusz Szmyt, burmistrz Lubonia, już drugi raz w tym roku stara się ustalić przyczynę pojawiającego się w mieście raz po raz nieprzyjemnego zapachu.
  O interwencje w tej sprawie proszą go mieszkańcy - przez internet, telefonicznie i osobiście. "Podejrzanym" jest zakład Luvena.

  - W lutym wydział interwencji WIOŚ podjął kontrolę, z której jasno wynika, że zakład prowadzi stały monitoring stężenia kwasów. Większych nieprawidłowości nie stwierdzono - poinformował Mikołaj Tomaszyk, doradca burmistrza.

  Przez dłuższy czas problemów z nieprzyjemnym zapachem nie było.
  Jednak 7 i 8 maja smród znów się pojawił, co burmistrz wyczuł nawet własnym nosem, bo mieszka na terenie, na który wiatr najczęściej go nawiewa. Dariusz Szmyt poprosił więc szefostwo Luveny o udostępnienie wyników pomiarów emisji ditlenku siarki, ditlenku azotu, fluoru i chloru - związków najbardziej "podejrzanych".

  - Po każdym zgłoszeniu wszystkie wskaźniki są szczegółowo sprawdzane. 7-8 maja, jak i w innym czasie, nie było żadnej awarii, która skutkowałaby podwyższeniem emisji szkodliwych substancji - zapewnia Jacek Żurawski, rzecznik Luveny. - Co więcej, linie technologiczne, które są źródłem zapachu, we wskazanych dniach nie pracowały - dodaje.

  Tłumaczy on, że przykre zapachy powstają przy produkcji superfosfatu. Nie są one szkodliwe, ale firma zdaje sobie sprawę, że bywają uciążliwe dla sąsiadów. Ich emisję ograniczają o 60 proc. antyodorowe substancje bezpośrednio przy produkcji, jak i w kominie. Luvena obserwuje światowe rynki w poszukiwaniu takich urządzeń czy rozwiązań technicznych, które problem zapachu rozwiązywałyby w 100 procentach. Na razie takich nie ma.

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smród.

  d1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ostatnio znowu śmierdzi :-(((

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smród z Luveny !

  johny b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Dopóki jest produkcja i komin,to smród będzie.Wiem dokładnie jak odbywa się produkcja i jak działa rzekomy filtr na kominie.Dodam jeszcze tylko,że o wszystkich kontrolach wiadomo z wyprzedzeniem i...rozwiń całość

  Dopóki jest produkcja i komin,to smród będzie.Wiem dokładnie jak odbywa się produkcja i jak działa rzekomy filtr na kominie.Dodam jeszcze tylko,że o wszystkich kontrolach wiadomo z wyprzedzeniem i zazwyczaj wyłącza się tą instalację.Ludzie nie bądźcie naiwni,nie wygracie z Panem Zagozdą,to są grube pieniądze.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo