Po testach w III klasach: ich efektywność poznamy za trzy...

  Po testach w III klasach: ich efektywność poznamy za trzy lata

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Uczniowie klas trzecich rozwiązywali dwa testy

  Uczniowie klas trzecich rozwiązywali dwa testy ©Zbigniew Burkietowicz

  Uczniowie trzecich klas szkół podstawowych czytają ze zrozumieniem i liczą zadania z matematyki. Potrafią także wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Niestety, nie najlepiej radzą sobie z wnioskowaniem na podstawie danych zawartych w tekście, nie wiedzą także, jak korzystać z informacji.
  Uczniowie klas trzecich rozwiązywali dwa testy

  Uczniowie klas trzecich rozwiązywali dwa testy ©Zbigniew Burkietowicz

  ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁY TESTY I ODPOWIEDZI

  Takie wnioski wyciągnięto z ubiegłorocznego sprawdzianu kompetencji trzecioklasisty.
  Wczoraj Centralna Komisja Egzaminacyjna sprawdzała, czy umiejętności trzecioklasistów - kończących tzw. blok nauczania zintegrowanego - poprawiły się w stosunku do ich rówieśników z ubiegłego roku.

  Ten pierwszy "poważny egzamin", do którego przystąpiły dzieci, był dobrowolny. Ogólnopolskie Badanie Umiejętności Trzecioklasistów polegało na wypełnieniu przez uczniów dwóch testów, z których jeden sprawdza wiadomości i umiejętności z języka polskiego, a drugi z matematyki. Czas przeznaczony na wypełnienie jednego testu to 45 minut. Między nimi uczniowie mieli 15 minut przerwy.

  - Zadania z matematyki były bardzo proste, tylko nie jestem pewnien, czy mam dobrze zadanie o oszczędzaniu wody - mówi Kamil Jasiński, trzecioklasista z Poznania. Zadowolony jest też z testu z języka polskiego. - Bajka o zającu i żółwiu była fajna, ale zadanie dziesiąte było dziwne.

  Zbigniew Burkietowicz, dyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej nr 13 w Poznaniu, uważa, że poziom wiedzy uczniów należy regularnie sprawdzać.
  - To pozwoli wyłapać ewentualne spadki formy z przedmiotów humanistycznych i ścisłych - mówi Zbigniew Burkietowicz, który już od sześciu lat - co roku - sprawdza postępy w nauce trzecioklasistów.

  Badanie po trzeciej klasie ma dać narzędzie do sprawdzenia umiejętności językowych i matematycznych uczniów. I co najważniejsze, pozwolić - w 2014 roku - na zestawienie wyników sprawdzianu szóstoklasistów (będą to ci sami uczniowie) i obliczyć tak zwaną Edukacyjną Wartość Dodaną szkoły.

  - To pozwoli sprawdzić, czy program nauczania odpowiada umiejętnościom uczniów, czy jest dobrze realizowany przez szkołę i czy uczniowie się rozwijają - dodaje dyrektor.

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo