Poznań: Honorowi obywatele miasta - jest decyzja

  Poznań: Honorowi obywatele miasta - jest decyzja

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Honorowe obywatelstwo Poznania otrzyma w tym roku prof. Lech Trzeciakowski, natomiast tytułem "Zasłużony dla miasta Poznania" zostaną wyróżnieni: prof. Jacek Łuczak, Stefan Makné oraz poznańska filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. We wtorek radni przyjęli uchwały w tej sprawie.
  Tytuły zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w dniu patronów Poznania.

  Tytuły zawsze budzą emocje i zdarzało się już, że podczas sesji dochodziło do kompromitujących dyskusji. Dlatego postanowiono, że zanim uchwała trafi pod obrady rady, wcześniej zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów, ustali kandydatów.

  Tak było i tym razem, choć we wtorek okazało się, że jednomyślności nie ma. Przeciwko przyznaniu tytułu "Zasłużony dla miasta Poznania" Gminie Żydowskiej głosował Przemysław Alexandrowicz, radny PiS.

  - Nie ma obyczaju prowadzenia dyskusji. Bez komentarza - odpowiedział P. Alexandrowicz pytany o powody swojej decyzji. Jednocześnie wskazał, że nie był odosobniony w swoim postępowaniu. Inni, choć nie głosowali przeciwko, to tak się "przypadkowo" złożyło, że akurat w tym momencie opuścili salę sesyjną.

  - Uważam, że ta nagroda powinna być przyznawana ludziom z krwi i kości, a nie instytucjom - mówi Wojciech Kręglewski, radny PO. - Taką zasadę przyjąłem 20 lat temu i jej się trzymam. Niem mam nic przeciwko temu, żeby gminę żydowską uhonorować, bo robi wiele pożytecznego dla miasta, ale nie tym tytułem.

  Michał Grześ, wiceprzewodniczący rady z PiS, podobnie jak P. Alexandrowicz odmówił komentowania tej sprawy i nie zamierza publicznie wyjaśniać, dlaczego nie wziął udziału w głosowaniu.
  - Wyszedłem, bo musiałem - tłumaczy Andrzej Bielerzewski, radny PRO, choć nieoficjalnie przyznaje, że kandydaturą był zaskoczony.

  - Byłem nieobecny - krótko kwituje sytuację Jan Chudobiecki, radny PRO. I dodaje: - Z wyboru.
  W ten sposób dyskusja nad tytułami się nie odbyła, ale demonstracja poglądów i owszem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Honorowi obywatele miasta

  Ircys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  A co ma z tego osoba wyróżniona "Zasłużony dla miasta Poznania" ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo