NIK: wieżowce mogą być groźne

  NIK: wieżowce mogą być groźne

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pożary w wieżowcach mogą mieć w polskich realiach bardzo tragiczne skutki - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli badając przygotowanie straży do akcji w najwyższych budynkach. Także w Wielkopolsce.
  Do gaszenia wieżowców potrzebne jest specjalne przeszkolenie i sprzęt. Według NIK z tym są duże problemy

  Do gaszenia wieżowców potrzebne jest specjalne przeszkolenie i sprzęt. Według NIK z tym są duże problemy ©Fot. Sławomir Seidler

  W Polsce jest prawie 11 tys. wieżowców. Do ich gaszenia potrzebne jest specjalne przeszkolenie i sprzęt. Według NIK z tym jednak w Polsce są duże problemy.

  W całym kraju jednostki straży nie mają wystarczającej ilości specjalistycznego sprzętu. Przykładowo, w Wielkopolsce (gdzie skontrolowano dwie jednostki) stwierdzono, że w Koninie brakuje 100 szelek bezpieczeństwa potrzebnych do akcji na dużych wysokościach oraz 2 linkowych urządzeń ratowniczych i 2 skokochronów.

  NIK stwierdził też, że straż powinna mieć na swoim wyposażeniu śmigłowiec pożarniczy do ewakuacji drogą lotniczą, ale pozbawiono go jej w 2000 roku (przekazano go wtedy policji). Od tego czasu strażacy mogą jedynie doraźnie wypożyczać śmigłowce od policji i wojska.

  Ustalenia NIK nakładają się na niepokojące wyniki kontroli 2 tys. wysokich budynków przeprowadzonej w 2010 roku przez Państwową Straż Pożarną.

  Okazało się, że w co czwartym przypadku dojazd do wieżowca był utrudniony, a w co drugim budynku instalacje wodociągowe i przeciwpożarowe były niezgodne z przepisami.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo