Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważajmy na naciągaczy oferujących dekodery

Mateusz Pilarczyk, MIKO
Najbezpieczniej dekoder kupmy w sprawdzonym sklepie lub salonie
Najbezpieczniej dekoder kupmy w sprawdzonym sklepie lub salonie Paweł Miecznik
Wyłączenie analogowego sygnału telewizyjnego planuje się dopiero na dzień 31 lipca 2013 roku. Pozostało więc jeszcze sporo czasu na przygotowania do ery telewizji cyfrowej. Na rynku pojawili się już jednak oszuści chcący zarobić na naszej niewielkiej wiedzy dotyczącej cyfryzacji. Telewizję cyfrową już dziś bowiem można oglądać w przeważającej części Wielkopolski.

- Gdy przechodziliśmy z telewizji czarno-białej na kolorową, każdy, ktoś kto się zagapił i zapomniał przestroić odbiornik, po prostu nadal odbierał sygnał bez koloru. Jeśli teraz nie przygotujemy się do zmian,1 sierpnia 2013 roku obudzimy się i ekran będzie czarny - tłumaczy Krystyna Rosłan-Kuhn z biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Obecnie, korzystając z anteny naziemnej możemy odbierać zaledwie kilka kanałów telewizyjnych. W dodatku w niektórych rejonach kraju "złapanie" sygnału jest bardzo trudne. Dzięki cyfryzacji oferta programowa nadawana drogą naziemną powiększy się do ponad 20. stacji. Będą też one lepszej jakości i znikną problemy ze śnieżącym lub drżącym obrazem. Zyskamy również dodatkowe opcje takie jak m.in. Elektroniczny Informator Programowy (zastępujący program telewizyjny).

Czy przed zmianami będziemy musieli swój odbiornik analogowy wyrzucić i kupić nowy? Nie, nie obawiajmy się aż takiego wydatku. Wystarczy, jeśli dokupimy do telewizora odpowiedni dekoder. Koszt nie będzie wysoki, bo za niewiele ponad 100 zł można kupić dobrej jakości urządzenie. Nie dajmy się więc nabrać domokrążcom straszącym, że niedługo zostanie wyłączona analogowa telewizja naziemna i oferującym nam urządzenia za kilkaset złotych. Po zmianach nie trzeba też będzie wymieniać anten telewizyjnych.

- Absolutnie odradzam kupowanie dekoderów poza lokalem firmy, bo choć mamy 10 dni na odstąpienie od takiej umowy, firmy podanej przez domokrążcę możemy w ogóle nie odnaleźć - przestrzega Marek Radwański, powiatowy rzecznik konsumentów. - Dekodery kupujmy więc w sprawdzonych sklepach.
Jeżeli ktoś zdecyduje się już teraz na taki zakup, niech sprawdzi też, czy urządzenie jest zgodne ze standardem MPEG4 - to właśnie tego typu telewizja cyfrowa będzie wdrażana w Polsce. O to samo należy spytać sprzedawcę kupując nowy telewizor, umożliwiający odbiór cyfrowej telewizji naziemnej.

- Ministerstwo Infrastruktury przygotowało specjalny znaczek, który zaświadcza o tym, że sprzęt spełnia wszystkie wymagania dotyczące odbioru telewizji cyfrowej w Polsce - mówi Krzysztof Sidor z firmy Diomar, ekspert Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej.
Na znaczku jest telewizor z napisem "Bądź gotowy na odbiór cyfrowy TV". Można go zobaczyć na stronie cyfryzacja.gov.pl, gdzie znajdziemy także więcej informacji dotyczących zmian. Jest tam również wyszukiwarka zasięgu telewizji cyfrowej. Wystarczy wpisać nazwę swojej gminy, by sprawdzić, czy już możemy korzystać z cyfryzacji.

Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls - to stacje dostępne w ramach tzw. Multipleksu 2. Dziś w naszym regionie nie odbierzemy ich tylko w okolicach Konina, Koła, czy Wągrowca, a i to ma się zmienić już niedługo, bo 31 lipca br. Gorzej mają się sprawy z Multipleksem 3, w którym na razie można odbierać TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura i TVP Historia. Na razie sygnał dostępny jest w Poznaniu, Kościanie, Śremie, Jarocinie, Gostyniu, Lesznie, Pile i Chodzieży

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski