Poznań: W oficynie kamienicy będą wystawy i festiwale sztuki

  Poznań: W oficynie kamienicy będą wystawy i festiwale sztuki

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Łukasz Trusewicz i Agnieszka Szablikowska - twórcy galerii

  Łukasz Trusewicz i Agnieszka Szablikowska - twórcy galerii ©Agnieszka Gonczar

  Najpierw pojawił się pomysł i cicha nadzieja na jego realizację. Dzięki akcji "Lokale za złotówkę" udało im się wynająć zrujnowane pomieszczenie na poznańskim Łazarzu. Potem były już tylko miesiące ciężkiej pracy, których efekt mogliśmy zobaczyć w sobotni wieczór.
  Łukasz Trusewicz i Agnieszka Szablikowska - twórcy galerii

  Łukasz Trusewicz i Agnieszka Szablikowska - twórcy galerii ©Agnieszka Gonczar

  Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz, dwójka studentów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego otworzyła galerię sztuki "Raczej". To jedno z niewielu tego typu miejsc na mapie Poznania.

  - Galeria zakłada czynne uczestnictwo w życiu kulturalnym tej dzielnicy. Planujemy wystawy, prezentacje sztuki współczesnej, ale także akcje społeczne i edukacyjne, które będą integrować ludzi z okolicy. Jesteśmy otwarci na każdą formę współpracy - mówi Agnieszka Szablikowska.


  Czytaj także: Poznań: Murale - dziś wielkie malowanie kamienic

  Gdy w 2009 roku Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu ogłosił akcję wynajmu lokali za złotówkę, młodzi artyści nie zastanawiali się zbyt długo. Złożyli wniosek, dzięki któremu udało im się wynająć na preferencyjnych warunkach oficynę przy ulicy Głogowskiej 53. Jedynym warunkiem, jaki ZKZL postawił przed najemcami, był remont całego pomieszczenia. Ten zajął artystom ponad pół roku, jednak jak sami mówią, "mają nadzieję, że się opłaci".

  Czytaj także: Noc Muzeów - poznaniacy szturmowali wystawy [FILM]

  - Chcemy, by nasza galeria nie tylko wspierała twórczość młodych artystów, studentów i absolwentów, ale także, by swoimi działaniami aktywowała lokalną społeczność - mówi Łukasz Trusewicz.

  Najemcy mają w planach organizację festiwalu sztuki i prezentacji kilku ciekawych twórców. I jak zapowiadają, to dopiero początek ich działań.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo