Rowerowy rajd na góralską nutę

  Rowerowy rajd na góralską nutę

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Uczestnicy rajdu na przejeżdżają przez poligon
  1/7
  przejdź do galerii

  Uczestnicy rajdu na przejeżdżają przez poligon ©Robert Domżał

  Ponad dwustu rowerzystów uczestniczyło w piętnastym już Rajdzie im.Wojciecha Bogusławskiego. W tym roku była to impreza szczególnie "góralska" i to nie tylko dlatego, że wiodła do Glinna, gdzie urodził się autor "Krakowiaków i górali" ale też dlatego, że w rajdzie uczestniczyli górale z Podhala.
  W ruinach kościoła w Chojnicy można było posłuchać skocznych góralskich melodii w wykonaniu Krzysztofy Łukaszczyk Hajduk, Wojciecha Śliwińskiego i Ryszarda Gąski. A Michał Zielewicz, prezes Stowarzyszenia Podhalan w Poznaniu opowiadał jakie są motywy obrazów na szkle malowanych. Kilkanaście takich dzieł sztuki można było też oglądać.

  W Biedrusku za to na ogniu pieczono grule czyli po poznańsku pyry. Nie zabrakło też oscypków. Były i szneki. Jednak zamiast z glancem były z jagodami. Z imprezy zadowoleni byli uczestnicy i organizatorzy.
  Ci pierwsi dowiedzieli się skąd pochodzi nazwa ceper. Jak twierdzi Michał Zielewicz nie jest ona wcale obraźliwa.
  W XIX wieku, gdy kolej do Zakopanego budowała wegierska firma "Ceper" jej inżynierowie mieszkali u górali. Kiedy mówiono o nich używano określenia "ceper" i tak przylgnęło ono do wszystkich, którzy nie są mieszkańcami Podhala.

  Wśród uczestników byli zapamiętali rajdowicze jak choćby państwo Jolanta i Marek Mejerowie, którzy trasę z Poznania przez Glinno i Chojnice do Biedruska pokonali z synami Stasiem i Markiem juniorem.

  - To kolejny rajd z dziećmi. Staś miał 20 miesięcy, gdy pierwszy raz zabraliśmy go na rowerową przejażdżkę - mówią jego rodzice. Tomasz Bethke wsiada na rower, gdy tylko mam czas.- Zdarza się, że nie czekam z przejażdżka na weekend ale w tygodniu znajduję popołudnie by przejechać 50, 60 kilometrów. Czesto towarzyszy mi w tych przejażdżkach szwagier. W czerwcu wyruszam ze znajomymi na rowerach do Częstochowy. W tydzień pokonamy 700 km - mówi.

  Zadowolona z rajdu była Grażyna Głowacka z Towarzystwa Przyjaciół Gminy Suchy Las, która widząc w niedzielny poranek chmury na niebie, obawiała się, że wiele osób przestraszy się deszczu i nie przyjedzie na rajd.

  - Tak się nie stało i mamy ponad dwustu rowerzystów. W tym roku planujemy jeszcze Rajd Pieczonej Pyry oraz Rajd Herbowy - dodaje.

  Obecność górali z Podhala to jeden z elementów rozwijającej się współpracy gminy Suchy Las z gminą Poronin. Skąd to zainteresowanie południem Polski? W Poznaniu nie powinno ono dziwić. W końcu już właściciel dóbr kórnickich i zamku, hrabia Władysław Zamoyski, wykupił Morskie Oko od Węgrów, a w zasadzie wyprocesował. Od dziesięciu już lat powiat poznański współpracuje z powiatem podhalańskim. Teraz za sprawą dwóch gmin Suchego Lasu oraz Kórnika, który nawiązał bliższy kontakt z Bukowiną Tatrzańską porozumienie ma nabrać rumieńców.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo