Konin: Kwestionują wybór nowego starosty

  Konin: Kwestionują wybór nowego starosty

  Ola Braciszewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W najbliższy poniedziałek radni powiatu konińskiego zdecydują o wyborze członków nowego zarządu. Poprzedni został odwołany razem ze starostą Stanisławem Bielikiem. Tymczasem pojawiły się wątpliwości co do uchwały dotyczącej wyboru nowego starosty. - Wnioskowaliśmy o przerwanie sesji i odroczenie wyboru starosty chociaż o jeden dzień - mówi Zenon Paszek, radny PSL.
  Radni powiatowi na najbliższej sesji wybiorą skład nowego zarządu powiatu

  Radni powiatowi na najbliższej sesji wybiorą skład nowego zarządu powiatu ©Ola Braciszewska

  Stanisław Bielik z PSL po ponad 4 latach rządzenia powiatem został odwołany na sesji 2 maja. Za pozbawieniem go stanowiska głosowało 15 rajców. Ten wynik dał jednoznaczny sygnał, że tego samego dnia rozpadła się koalicja PSL-PO-TS.

  - To był nóż w plecy. Zostaliśmy postawieni pod ścianą przez koalicjantów, którzy zachowali się jak Judasze - mówi Paszek. Halina Lenartowicz z PSL dodaje, że jej ugrupowanie czuje się oszukane. - Prosiliśmy, żeby poczekać z wyborami, ale wygląda na to, że wszystko było wcześniej ustalone. Mieliśmy wątpliwości co do rozszerzenia porządku obrad i wyboru starosty tego samego dnia - mówi Lenartowicz.

  CZYTAJ TEŻ:

  STAROSTA ODWOŁANY ZE STANOWISKA

  Zgodnie ze statutem o samorządzie powiatowym, po odwołaniu starosty, nowy musi zostać powołany najpóźniej w ciągu trzech miesięcy. - To być może jest szeroka interpretacja prawna i nie wiemy, jak wojewoda to zinterpretuje, czy to będzie podstawa do unieważnienia uchwały - mówi radny Wiesław Bednarek.

  Choć PSL nie złożyło żadnego wniosku do wojewody wielkopolskiego w tej sprawie, ten będzie musiał skontrolować uchwałę pod względem prawnym. - To, że się wybiera starostę na tej samej sesji, nie jest złamaniem prawa, ale potwierdzimy to po zbadaniu uchwały - mówi wojewoda Piotr Florek. - Rada może przegłosować zmianę porządku obrad i wprowadzić nowy punkt do programu sesji. Na wydanie opinii mamy 30 dni.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo