Noc Muzeów 2011: sztuki szukaj po zmroku

  Noc Muzeów 2011: sztuki szukaj po zmroku

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wybrać się na spotkanie z wnukiem Sienkiewicza czy z modą Majów? Obejrzeć dzieła malarskie, a może plakaty lub zdjęcia? Wybrane atrakcje z Nocy Muzeów w Poznaniu rekomenduje Agnieszka Gonczar
  Podczas Nocy Muzeów możemy nie tylko zobaczyć ciekawe przedmioty, ale także przekonać się, jak one działały

  Podczas Nocy Muzeów możemy nie tylko zobaczyć ciekawe przedmioty, ale także przekonać się, jak one działały ©Fot. Sławomir Seidler

  Podczas tej nocy będzie trudno usiedzieć w domu. Nie zniechęcą nas nawet długie kolejki przed wejściami do muzeów i ścisk w tramwajach. Koncerty, pokazy, warszaty, wykłady - to wszystko w ramach rozpoczynającej się jutro Nocy Muzeów w Poznaniu. Przedstawiamy kilka propozycji na jej spędzenie.

  Jak to jest zrobione?
  Myślisz, że elektryczne żelazka i pralki istniały od zawsze? A może chciałbyś zobaczyć, jak ubierali się ludzie ponad dwa tysiące lat temu?
  Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje cię oferta Muzeum Archeologicznego. Od godziny 18 będziemy mogli przenieść się w świat starożytnego Meksyku i zobaczyć m.in., jak wyglądał zwyczaj picia kakao u Majów, w co się ubierali, a także uczestniczyć w pokazie tańców meksykańskich i latynoamerykańskich w wykonaniu uczennic Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Szkoły Tańca Bailando. Dla zainteresowanych sztuką współczesną odbędzie się także pokaz graffiti nawiązującego stylem do malowideł ściennych Majów.
  Z kolei w Muzeum Etnograficznym od godziny 17 odbędzie się "Wielkie pranie", czyli pokazy, zabawy, konkursy i prezentacje zapomnianych metod prania, suszenia i krochmalenia.

  Z muzyką w tle
  Tej nocy w wielu miejscach Poznania zabrzmią starodawne pieśni, a dotąd nieużywane instrumenty ożywią się pod palcami muzyków. Tak będzie między innymi w Muzeum Instrumentów Muzycznych, gdzie o godzinie 17 usłyszmy"Hejnał ze szczytu" Patryka Frankow-skiego i Kapelę Koźlarską ze Zbąszynia z "Wiwatem powitalnym". Godzinę później w Muzeum Etnograficznym prezentację swojej twórczości rozpoczną kapele dudziarskie z różnych regionów Polski.
  Dla fanów współczesnej muzyki, szczególnie lubiących rockowe ballady połączone z jazzem i bluesem, ciekawie zapowiada się koncert zespołu Blisko Pola, który odbędzie się na dziedzińcu Różanym CK Zamek o godzinie 23.

  Zrób to sam (na warsztatach)
  Bogaty program warsztatów dla dzieci przygotowało Muzeum Narodowe. O godzinie 17 dzieci wraz ze swoimi opiekunami będą mogli się przenieść w świat biżuterii i zabawek wykonanych z filcu w ramach warsztatu "Filcowe ozdoby". Małych miłośników książek z pewnością zainteresuje spotkanie "Biblioteka na nas czeka" dotyczące książek ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu (początek o godzinie 18). Kolejną atrakcją dla dzieci będzie "Muzealny Piotruś", czyli spotkanie połączone ze zwiedzaniem muzeum, elementami pantomimy, dramy oraz grami (od godziny 19).

  Na dorosłych także czekają twórcze warsztaty w Muzeum Narodowym. O godzinie 21 i 23.30 zostaniemy wprowadzeni w tajemnice mózgu w ramach warsztatów "Mózg emocjonalny, czyli jak czytamy sztukę". Natomiast miłośników twórczości zainteresuje z pewnością warsztat plastyczny "Torebki z odzysku" przygotowany przez Muzeum Sztuk Użytkowych (rozpocznie się o godzinie 22). Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona - rezerwacji można dokonać na profilu Nocy Muzeów w Poznaniu na facebooku.

  Ze szczyptą teorii
  Na fanów teoretycznych problemów czekają tej nocy interesujące wykłady i spotkania z naukowcami, artystami i pasjonatami wielu dziedzin. Szczególnie ciekawie zapowiada się spotkanie z Juliuszem Sienkiewiczem, wnukiem pisarza, które rozpocznie się o godzinie 19 w Muzeum Literackim H. Sienkiewicza. O tej samej godzinie w CK Zamek rozpocznie się pokaz i spotkanie wokół filmu "Lech Majewski - świat według Breugla" autorstwa Dagmary Drzazgi. Także w CK Zamek o godzinie 17 odbędzie się specjalna prezentacja zachowanych we wnętrzach zamku skamielin żyjących niegdyś tu zwierząt. Godzinę później, o godz. 18 - wykład dr. Pawła Wolniewicza na temat zabytków paleontologicznych w dawnym zamku cesarskim.

  Igraszki dla dorosłych
  Miłośników sztuki niekonwencjonalnej z pewnością zainteresują "Nocne igraszki w Bibliotece PTPN", które rozpoczną się od godziny 18. Pod tym tajemniczym tytułem kryje się pokaz starannie wyselekcjonowanych inkunabułów, starych druków oraz ksiąg libertyńskich ozdobionych nieprzyzwoitymi rycinami. Jak zapowiadają organizatorzy - "erotyzm w najlepszym wydaniu!". Specjalny pokaz dla dorosłych odbędzie się także w Muzeum Instrumentów Muzycznych, gdzie o godzinie 23 czeka nas "Dobranocka z Muzą", czyli pokaz filmu "Purpurowe skrzypce".

  Plakaty i zdjęcia
  Oprócz wielu atrakcji, które muzea przygotowały specjalnie na tę noc, można także się wybrać na tradycyjny obchód po stałych i czasowych wystawach. I tak w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego będzie okazja do obejrzenia trwającej wystawy "Plakat musi śpiewać". Ekspozycja jest bogatą prezentacją plakatów pochodzących z kolekcji muzeum. Muzeum Historii Miasta Poznania zaprezentuje Poznań lat 60. i 70. XX w. w obiektywie Jerzego Unierzyskiego oraz aparaty i sprzęt do fotografowania ze zbiorów rodziny Czarneckich.
  Gratką dla miłośników sztuki współczesnej bez wątpienia będzie wystawa prezentująca najlepsze światowe zdjęcia - World Press Photo, którą będzie można zobaczyć w CK Zamek lub oprowadzanie kuratorskie Anny Czaban po wystawie "Kłusownicy" w Galerii Miejskiej Arsenał (godz. 18).

  Szlakiem królewskim z... królem
  Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT przygotowało nietypową wycieczkę Traktem Królewsko-Cesarskim. Podążając szlakiem muzeów Starego Miasta, o tajemnicach i ciekawostkach związanych z poznańskimi zbiorami muzealnymi opowie nam para królewska. Spacer rozpocznie się o godzinie 18 i 20 przed wejściem do Muzeum Archeologicznego.

  Dla miłośników historii i czterech kółek
  Fanów pojazdów wszelkiej maści z pewnością zainteresuje wystawa motoryzacji byłych krajów demokracji ludowej, która odbędzie się w Muzeum Motoryzacji Automo-bilklubu Wielkopolski. Tej no-cy nadarzy się także wyjątkowa okazja, by wyruszyć w sentymentalną podróż po Poznaniu. Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK przygotowało specjalną linię tramwajową "M" - na trasę wyjadą dwa zabytkowe wagony z lat 70. XX wieku. Tramwaje będą obsługiwać maszyniści ubrani w historyczne mundury tramwajarskie.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo