Poznań: Koniec z ciasteczkami dla urzędników!

  Poznań: Koniec z ciasteczkami dla urzędników!

  Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  "Oszczędniej gospodarujmy surowcami, materiałami, paliwami i energią!" - tak, przywołując znane propagandowe hasło z PRL-u, można by skwitować to, co dzieje się w wydziałach i innych jednostkach Urzędu Miasta. Trwa tam wielka akcja oszczędzania. Na wodzie, prądzie i gazie i nie tylko...
  Poznańskich urzędników czekają ciężkie czasy - magistrat wprowadza zmasowaną akcję mającą przynieść oszczędności

  Poznańskich urzędników czekają ciężkie czasy - magistrat wprowadza zmasowaną akcję mającą przynieść oszczędności ©Fot. Andrzej Szozda

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Pobiedziska: 12 żarówek, czyli minister Pawlak oszczędza prąd

  Pracownicy mają też ograniczyć użycie biurkowych lampek, telefony do petentów i drukować dokumenty po obu stronach kartki. A to tylko kilka przykładów. O co chodzi? Między innymi w ten sposób urząd chce zaoszczędzić 100 mln zł, żeby pokryć budżetową dziurę.

  - To chyba żart, bo te wytyczne przypominają raczej standardy obowiązujące w poprzednim ustroju - mówi prosząca o anonimowość pracownica wydziału gospodarki nieruchomościami, w którym odbyła się już pogadanka o "oszczędnościach".


  I trudno odmówić jej racji. W notatce sporządzonej po "szkoleniu" przez jednego z pracowników wydziału czytamy m.in.: "przy składaniu zamówień niestandardowych (np. serwis do kawy) należy uzasadnić celowość zakupu", "środki finansowe na zakup tuszy i tonerów zostały zmniejszone (...), w związku z tym zaleca się ustawić wydruk ekonomiczny, większe ilości zlecać powielarni, korzystać z poczty elektronicznej, drukować dwustronnie".

  I dalej: " wprowadza się działania oszczędnościowe związane m.in. z zakupem lampek biurkowych oraz mebli (meble będą kupowane tylko dla nowego stanowiska pracy (...), meble nowe to tylko i wyłącznie: biurko, stolik komputerowy, kontener i szafa na akta", "nie będą kupowane sprzęty AGD, np. czajniki w budynkach z aneksami kuchennymi. Możliwość zakupu czajnika będzie tylko w sytuacji, gdy wydział otrzyma nowe pomieszczenie lub naprawa będzie nieekonomiczna".

  Inne instrukcje uderzają w... brzuchy pracowników (patrz: ramka). "Przykazań" jest jednak więcej. I wszystkie - mówiąc delikatnie - dziwią. Nie tylko urzędników wydziału gospodarki nieruchomościami. Zaciskać pasa muszą wszyscy. Budżety wydziałów Urzędu Miasta mają być przycięte o 5 do nawet 10 proc.

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Oszczędzanie tylko na niby

  - To, co nazywa pan instrukcją, to informacje przekazane pracownikom po spotkaniu w sprawie zasad obsługi wydziałów i biur UMP oraz zasad postępowania z korespondencją - twierdzi Anna Szpytko, rzecznik prasowy prezydenta. - Organizatorem spotkania był wydział obsługi urzędu, który przedstawił zasady obowiązujące w UMP w tym względzie. Ograniczone środki na funkcjonowanie urzędu wymagają wprowadzenia programu oszczędnościowego.

  I, choć np. oszczędzanie na wodzie przedstawiciele opozycji wyśmiewają, zgodni są co do jednego: oszczędzać trzeba.

  - Szokująca jest choćby kwota 416 tys. zł , którą wydział gospodarki nieruchomościami wydał w 2010 roku na tusze i tonery - mówi Tomasz Lewandowski, szef klubu radnych SLD w Radzie Miasta. - Dobrze więc, że wprowadzane są nawet 50-procentowe oszczędności. Szkoda tylko, że tak późno. Ale oszczędzanie urząd powinien zacząć właśnie od siebie - dodaje.

  Wtórują mu inni. I zwracają uwagę na trudną sytuację finansową miasta.

  - Mówi się nawet o 100 mln zł z wydatków bieżących, które trzeba zaoszczędzić. Tak jak w biznesie, powinno się tych pieniędzy szukać wszędzie. Tym bardziej że czekają nas jeszcze potężne wydatki inwestycyjne - Marek Sternalski, szef klubu radnych PO w Radzie Miasta, pomysł popiera. - Miasto musi więc oszczędzać tak samo jak firma, która wpadła w kłopoty finansowe.

  Na co te limity?

  Również na jedzenie i napoje. "Woda mineralna dla pracowników będzie zakupiona tylko w okresie letnim (gdy temp. w pomieszczeniu przekracza 28 st. C.) i dla sekretariatów na spotkania z klientami zewnętrznymi (cały rok). Nie będzie zakupu śmietanek jednorazowych ani ciasteczek na spotkania dyrektorów".


  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trudności finansowe miasta

  Marych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Tak drastyczne posunięcia nie są konieczne - sugeruję tylko 10% redukcję zatrudnienia, wyprowadzenie Urzędu Miasta z Placu Kolegiackiego - b. atrakcyjna lokalizacja dla hotelu ****, samochód...rozwiń całość

  Tak drastyczne posunięcia nie są konieczne - sugeruję tylko 10% redukcję zatrudnienia, wyprowadzenie Urzędu Miasta z Placu Kolegiackiego - b. atrakcyjna lokalizacja dla hotelu ****, samochód służbowy tylko dla Prezydenta Miasta, etc. Zabawa zacznie się dopiero po Euro 2012 kiedy to trzeba będzie zacząć spłacać zadłużenie miasta. :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  [0ioh

  ob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  nawet nie czytałem ale się uśmiałem!!!! a przecież wystarczy zwolnić takich durniów jak Makowski , rozpędzić młodzież z biura promocji (zlikwidować dział) zlikwidować PTBS i miliony zaoszczędzone a...rozwiń całość

  nawet nie czytałem ale się uśmiałem!!!! a przecież wystarczy zwolnić takich durniów jak Makowski , rozpędzić młodzież z biura promocji (zlikwidować dział) zlikwidować PTBS i miliony zaoszczędzone a głupota pogoniona.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo