Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mieszkańcy wzorowo wytruwają szczury

Andrzej Janas
Szczury wykorzystuje się w laboratoriach, ale żyjące na wolności stanowią duże zagrożenie i muszą być eliminowane
Szczury wykorzystuje się w laboratoriach, ale żyjące na wolności stanowią duże zagrożenie i muszą być eliminowane Fot. Magdalena Garstka
Kwietniowe informacje o szczurach grasujących na placu Cyryla Ratajskiego zrobiły swoje. W tym roku nieomal wszyscy właściciele nieruchomości i administratorzy wyłożyli trutkę na gryzonie. Poznaniaków chwali Przemysław Piwecki ze straży miejskiej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznań: Dziś początek wielkiej akcji odszczurzania

- Nie spodziewaliśmy się, że w tym roku akcja deratyzacyjna będzie przebiegała tak wzorowo - mówi P. Piwecki. - Nasi funkcjonariusze sprawdzili w sumie prawie 3 tys. nieruchomości i tylko w 38 przypadkach odnotowano uchybienia.

Najczęściej właściciele domów i administratorzy zapominali o wywieszeniu informacji , że w piwnicy wyłożono trutkę. Kończyło się na upomnieniach, mandatów było tylko kilka.

Nie zawsze jednak miejscy strażnicy tak dobrze wypowiadali się o dyscyplinie poznaniaków. W poprzednich latach były nawet przypadki kierowania spraw do sądu za uporczywe uchylanie się od obowiązkowej deratyzacji.

- Najgorzej było dwie dekady temu - wspomina P. Piwecki. - W 1989 roku nasi strażnicy wystawili ponad 700 upomnień i mandatów. Potem było coraz lepiej, w ubiegłym roku odnotowaliśmy 110 uchybień.
Poznań był pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono powszechną akcję deratyzacji. Jest ona ogłaszana co roku i trwa dwa tygodnie na przełomie kwietnia i maja.

Jak twierdzą specjaliści, dzięki temu w Poznaniu populacja szczurów jest systematycznie redukowana do bezpiecznego poziomu. Nie znaczy to jednak, że szczurzego problemu w ogóle nie ma. Gryzonie pojawiają się zawsze tam, gdzie jest źle przechowywana żywność i zalegają śmieci.

Co roku poznański sanepid odbiera kilkadziesiąt sygnałów o pojawieniu się gryzoni, z reguły są to miejsca brudne i zaniedbane.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Martwe szczury na ulicach Poznania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski