Poznań: Mieszkańcy wzorowo wytruwają szczury

  Poznań: Mieszkańcy wzorowo wytruwają szczury

  Andrzej Janas

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kwietniowe informacje o szczurach grasujących na placu Cyryla Ratajskiego zrobiły swoje. W tym roku nieomal wszyscy właściciele nieruchomości i administratorzy wyłożyli trutkę na gryzonie. Poznaniaków chwali Przemysław Piwecki ze straży miejskiej.
  Szczury wykorzystuje się w laboratoriach, ale żyjące na wolności stanowią duże zagrożenie i muszą być eliminowane

  Szczury wykorzystuje się w laboratoriach, ale żyjące na wolności stanowią duże zagrożenie i muszą być eliminowane ©Fot. Magdalena Garstka

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznań: Dziś początek wielkiej akcji odszczurzania

  - Nie spodziewaliśmy się, że w tym roku akcja deratyzacyjna będzie przebiegała tak wzorowo - mówi P. Piwecki. - Nasi funkcjonariusze sprawdzili w sumie prawie 3 tys. nieruchomości i tylko w 38 przypadkach odnotowano uchybienia.

  Najczęściej właściciele domów i administratorzy zapominali o wywieszeniu informacji , że w piwnicy wyłożono trutkę. Kończyło się na upomnieniach, mandatów było tylko kilka.

  Nie zawsze jednak miejscy strażnicy tak dobrze wypowiadali się o dyscyplinie poznaniaków. W poprzednich latach były nawet przypadki kierowania spraw do sądu za uporczywe uchylanie się od obowiązkowej deratyzacji.

  - Najgorzej było dwie dekady temu - wspomina P. Piwecki. - W 1989 roku nasi strażnicy wystawili ponad 700 upomnień i mandatów. Potem było coraz lepiej, w ubiegłym roku odnotowaliśmy 110 uchybień.
  Poznań był pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono powszechną akcję deratyzacji. Jest ona ogłaszana co roku i trwa dwa tygodnie na przełomie kwietnia i maja.

  Jak twierdzą specjaliści, dzięki temu w Poznaniu populacja szczurów jest systematycznie redukowana do bezpiecznego poziomu. Nie znaczy to jednak, że szczurzego problemu w ogóle nie ma. Gryzonie pojawiają się zawsze tam, gdzie jest źle przechowywana żywność i zalegają śmieci.

  Co roku poznański sanepid odbiera kilkadziesiąt sygnałów o pojawieniu się gryzoni, z reguły są to miejsca brudne i zaniedbane.

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Martwe szczury na ulicach Poznania

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo