W sobotę dogrywka akcji "Drzewko za makulaturę"

  W sobotę dogrywka akcji "Drzewko za makulaturę"

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jak najłatwiej stać się właścicielem malutkiego lasu? Przynieść w sobotę do redakcji "Głosu Wielkopolskiego" co najmniej 5 kg makulatury i specjalny kupon (publikujemy go w gazecie na stronie 8). Tyle tylko bowiem wystarczy, by dostać sadzonkę sosny, jodły lub tui.
  Makulaturę przynosili starsi i młodsi Czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego" - 16-miesięczny Wiktor będzie sadził drzewa razem z tatą

  Makulaturę przynosili starsi i młodsi Czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego" - 16-miesięczny Wiktor będzie sadził drzewa razem z tatą ©Fot. Karolina Iwanowska Stena Recycling

  PRZECZYTAJ TAKŻE: 6 ton makulatury w akcji Głosu Wlkp.! [FILM]

  Z drzew, które już rozdaliśmy w ciągu czterech ostatnich lat organizowania naszej akcji, wyrósł już z pewnością pokaźny las. Czytelnicy dostawali już dęby szypułkowe, lipy i kasztany. Rozdawaliśmy ozdobne iglaki i sadzonki mające szansę zmienić się w potężne drzewa.

  Dzięki zaangażowaniu Czytelników udało nam się zebrać około 40 ton makulatury. Ta ilość pozwoliła ocalić od wycinki około 500 drzew w ciągu czterech lat. Skąd te liczby?

  - Tona przetworzonej makulatury oszczędza przed wycinką 14 dorosłych drzew - tłumaczy Anna Nowakowska ze Stena Recycling, firmy współorganizującej z "Głosem" akcję "Drzewko za makulaturę". - Przetworzenie tony papieru na nowy redukuje też emisję 1,7 tony CO2 w porównaniu do sytuacji, gdy papier wytwarzany jest z surowców pierwotnych.

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Drzewko za papier - powtórka akcji!

  Tego wszystkiego nie byłoby bez naszych Czytelników, na których niezmiennie możemy liczyć. Tydzień temu już godzinę przed rozpoczęciem ważenia makulatury przed wejściem od ul. Marcelińskiej (gdzie zbieramy papierzyska i rozdajemy drzewka) ustawiała się kolejka chętnych na własne drzewko.

  - W tym roku tylko 95 kg - śmiała się Elżbieta Kondrat w ubiegły piątek. - Rok temu dostarczyliśmy 136 kg papieru.

  - Nasza babcia abonuje gazety - mówił z kolei Marcin Myszyński z Przeźmierowa. - Nie mieliśmy więc kłopotu z zebraniem wystarczającej ilości makulatury.
  U pana Marcina na działce rosną już dęby szypułkowe z ubiegłorocznej akcji "Głosu Wielkopolskiego" i Lasów Państwowych. Dołączą do nich tegoroczne iglaki.

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Tłumy z makulaturą odbierają drzewka

  Byli i tacy w tym roku, którzy przywieźli ponad ćwierć tony papieru. Liczymy, że i w sobotę będziemy mieli okazję ważyć takie ilości zbędnych kartek, starych gazet i kartonów. A warto, bo drzewka, które mamy dla Czytelników, są wyjątkowej urody i - jak zapewniają leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych - przyjmą się nawet na balkonie w bloku.

  - Wystarczy je tylko posadzić w kwaśnej glebie - zaznacza Marlena Kowalkowska z RDLP w Poznaniu.
  Jeśli więc ktoś z Czytelników chce mieć swój prywatny, mały zagajnik i ma kawałek balkonu lub ogródka, a w piwnicy zalegają sterty papierzysk - zapraszamy.

  Czekamy w sobotę od 10 do 14 w redakcji "Głosu Wielkopolskiego" w Poznaniu - ul. Grunwaldzka 19 (wejście od ul. Marcelińskiej).


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ;)

  kreska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  bardzo fajna sprawa!!!
  brałam udział w zeszłym tygodniu
  w tym też na pewno wezmę.
  drzewka posadziłam i cieszą moje oko i sąsiadów. Dziękuje ślicznie ;)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo