Strach się bać!

  Strach się bać!

  Dariusz Łabędzki www.karykatury.com.pl

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Strach się bać!
  1/3
  przejdź do galerii
  13 piątek to okazja do paru słów na temat przesądów i dlatego bohaterem grafiki nie jest dziś konkretna, rozpoznawalna osoba lecz "jakaś" Bogu ducha winna zakonnica - przykład postaci, na widok której niektórzy łapią się za kolano, inni czmychają albo liczą czy to aby jedna czy też może dwie zakonnice i czy niosą torbę albo, co gorsza, puste wiadra. To by było dopiero!
  Jak wynika z badań OBOP-u 58 proc. Polaków wierzy w przesądy, Bardziej zabobonne są kobiety (65 proc.), ale i część panów (51 proc.) wierzy w gusła. Magiczne znaczenie niektórym zdarzeniom przypisują najczęściej gospodynie domowe (74 proc.), pięćdziesięciolatkowie (67 proc.), osoby bezrobotne (66 proc.), pracownicy administracji i usług (64 proc.) oraz ankietowani źle sytuowani (63 proc.). Niewiara w przesądy cechuje głównie osoby z grupy wiekowej 60+ (51 proc.), a także emerytów i rencistów oraz kierowników i specjalistów (po 47 proc.).

  Szczęście przynoszą: kominiarze (twierdzi tak 38 proc. Polaków), czterolistna koniczyna (33 proc.), talizman (21 proc.), cyfra siedem (19 proc.), rozbicie szklanki lub kieliszka (18 proc.).

  Nieszczęście przynoszą: czarny kot (zdaniem 31 proc. Polaków), witanie się przez próg (28 proc.), rozbicie lustra (27 proc.). Na temat zakonnic, drabiny i feralnej 13-tki brak danych.

  W Ameryce (a coraz częściej i w Polsce) "13" jest tak postrzegana, że w hotelach nie ma 13. pięter i pokoi o tym numerze. Tymczasem w Chinach, Korei czy na Tajwanie zakazaną liczbą jest 4, ponieważ "cztery" brzmi w języku Azjatów jak "śmierć". W krajach tych, nie znajdziemy 4 ani na drzwiach mieszkań i domów, ani na tablicach rejestracyjnych samochodów. Po 3 następuje 5.

  A teraz na luziku: Rozsypała się sól - będzie kłótnia, rozsypał się cukier - na zgodę, rozsypała się kokaina - będą wiz-je! Jaskółki nisko latają - będzie deszcz, krowy nisko latają - rozsypała się kokaina. Pękło lustro - będzie nieszczęście. Pękła prezerwatywa - lepiej, żeby pękło lustro. Swędzi nos - będzie pijaństwo. Swędzi dupa - mydło upadło!

  Strona Dariusz Łabędzkiego

  BLOG I RYSUNKI DARIUSZA ŁABĘDZKIEGO

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WSBapVucGlfjio

  kLzkrvjXqijGLB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  YMMD with that awnesr! TX

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo