Wielkopolska: Atomowe doświadczenia od Niemców

  Wielkopolska: Atomowe doświadczenia od Niemców

  Piotr Talaga

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Premier David McAllister zwiedził fabrykę VW w Poznaniu

  Premier David McAllister zwiedził fabrykę VW w Poznaniu ©Fot. Waldemar Wylegalski

  Dwa dni przebywał w Poznaniu David McAllister, nowy premier Dolnej Saksonii. Poza dotychczasowym zakresem współpracy oba regiony mają współdziałać m.in. w kwestii bezpieczeństwa na autostradach oraz w energetyce jądrowej.
  Premier David McAllister zwiedził fabrykę VW w Poznaniu

  Premier David McAllister zwiedził fabrykę VW w Poznaniu ©Fot. Waldemar Wylegalski

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Premier Dolnej Saksonii i technologie jądrowe w Wielkopolsce

  Wielkopolska i Dolna Saksonia są regionami partnerskimi od 10 lat. Wizyta premiera nie miała jednak tylko charakteru kurtuazyjnego. Podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Wielkopolską i Dolnosaksońską Izbą Rolniczą.

  W trakcie rozmów między premierem Davidem McAllisterem a marszałkiem Markiem Woźniakiem pojawiła się sprawa wymiany doświadczeń związanych z energetyką jądrową.

  - Nie ma co ukrywać, że my jesteśmy obecnie na zupełnie innym etapie - mówi David McAllister. - U nas trwa właśnie debata, w jaki sposób można się z tej technologii wycofać. To oczywiście nie może nastąpić od razu. Musi najpierw powstać plan pozyskiwania energii z innych źródeł. Jestem jednak otwarty na przekazanie naszej wiedzy technologicznej i naszych doświadczeń.

  Podczas swej wizyty premier Dolnej Saksonii zwiedził fabrykę Volkswagen Poznań. To była jego osobista prośba. - Jestem fanem Volkswagena - przekonuje premier.

  Jego fascynacja jest jednak zrozumiała, ponieważ Dolna Saksonia jest liczącym się akcjonariuszem niemieckiego koncernu (posiada około 20 proc. akcji), a on sam niejako z urzędu zasiada w radzie nadzorczej spółki.

  - Założyliśmy sobie bardzo ambitny cel - mówi premier Dolnej Saksonii. - Chcemy do 2018 roku stać się największym producentem samochodów na świecie. Po tym, co zobaczyłem w Poznaniu, mam przekonanie, że zarówno ta fabryka, jak i działająca w Polkowicach, są dla Volkswagena bardzo ważne. Mam wrażenie, że jesteśmy w stanie technicznie i technologicznie wyprzedzić Toyotę i General Motors - twierdzi David McAllister.

  W ocenie premiera Dolnej Saksonii najważniejszą dziedziną współpracy między partnerskimi regionami jest gospodarka, a obecność koncernu VW jest doskonałym do niej pomostem. Zainteresowanie obu stron wzbudziła możliwość współpracy dotyczącej poprawy bezpieczeństwa w ruchu autostradowym między Poznaniem a Berlinem i dalej Hanowerem.

  Bardzo prawdopodobna jest także współpraca między targami. - Polska ma bardzo duże szanse, żeby zostać oficjalnym partnerem najbliższych hano-werskich targów w dziedzinie elektroniki i komputerów.

  Jest to największa tego typu impreza na świecie. Na ten temat rozmawiałem już wcześniej z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem podczas jego wizyty w Niemczech - mówi David McAllister.
  Podczas swej wizyty w Poznaniu delegacja z Niemiec zwiedziła także Miejską Komendę Policji w Poznaniu.

  David McAllister jest najmłodszym w historii premierem kraju związkowego. Urodził się w 1971 roku w Berlinie Zachodnim, jako syn brytyjskiego żołnierza i obywatelki Niemiec. W wieku 19 lat wstąpił do CDU.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo