PITY: Uniknąć odsetek

  PITY: Uniknąć odsetek

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kto jeszcze nie złożył zeznania rocznego za ubiegły rok, a ma do zapłacenia zaległy podatek musi się liczyć z koniecznością zapłacenia odsetek. Powinien sam je naliczyć i wpłacić na konto urzędu skarbowego. Jeśli jednak kwota do zapłacenia jest niewysoka, a spóźnialski się pospieszy może płacenia odsetek uniknąć. Warunkiem jest jednak to, że nie przekraczają 6,60 zł.
  - Wynika to z art. 54 Ordynacji Podatkowej - tłumaczy Joanna Szlęzak-Matusewicz, specjalistka Tax Care. - Nie ma obowiązku zapłaty odsetek, których wysokość nie przekracza trzykrotności opłaty dodatkowej pobieranej przez pocztę

  Odsetki oblicza się za każdy dzień zwłoki po upływie terminu zapłaty podatku. W tym roku był to 2 maja, a więc odsetki za zwłokę oblicza się od 3 maja. Od 6 kwietnia wynoszą one 13 proc. w stosunku rocznym. Aby więc uzyskać kwotę odsetek do zapłaty trzeba pomnożyć kwotę należności przez liczbę dni zaległości oraz stawkę odsetek, a następnie podzielić przez 365 dni. Uzyskaną kwotę trzeba zaokrąglić do pełnych złotych.

  W praktyce więc ci, którzy mają do zapłacenia urzędowi skarbowemu do 1000 zł mogą to zrobić bezodsetkowo jeszcze do 19 maja.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo