Kto, kogo i kiedy nie może poślubić

  Kto, kogo i kiedy nie może poślubić

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czy małżeństwo może zostać unieważnione? Kiedy związek nie powinien być zawarty? Wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny
  Kto, kogo i kiedy nie może poślubić
  Gdy jesteśmy w związku formalnym i chcemy się rozstać, możemy wnieść do sądu pozew o rozwód lub separację. Są jednak takie sytuacje, w których nasze małżeństwo może zostać unieważnione.

  Jedną z naszych czytelniczek, ze względu na chorobę alkoholową jej męża, rodzina nakłania do starania się o jego ubezwłasnowolnienie. Jeśli sąd wyda takie orzeczenie, czy pani Ewa będzie mogła w związku z tym starać się również o unieważnienie małżeństwa?
  - Gdyby mąż czytelniczki był ubezwłasnowolniony przed ślubem i to zataił, małżeństwo można by unieważnić - wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny. - Teraz, nawet jeśli sąd orzekłby ubezwłasnowolnienie, czytelniczka może jedynie wystąpić o separację lub rozwód.

  - Przed ślubem żona nie powiedziała mi o tym, że jej matka i siostra są chore psychicznie, a więc może to choroba dziedziczna. Czy mogę unieważnić swój związek na tej podstawie? - pyta pan Karol z Ostrowa Wielkopolskiego.
  - Żona czytelnika nie zataiła swojej choroby lecz chorobę matki i siostry, o unieważnieniu związku małżeńskiego na tej podstawie nie ma więc mowy - uważa radca prawny. - Małżeństwa nie można by unieważnić nawet wówczas, gdyby to nasz współmałżonek zachorował lub ujawniła się u niego choroba psychiczna po dłuższym czasie od zawarcia związku.

  Kodeks rodzinny przewiduje kilka podstaw unieważnienia związku małżeńskiego, a do określenia tych powodów używa terminu "przeszkoda do zawarcia małżeństwa". Taką przeszkodą, według przepisów, jest brak określonego wieku (dla kobiety i dla mężczyzny wynosi on 18 lat) - nie będzie on jednak stanowił podstawy unieważnienia małżeństwa jeśli sąd opiekuńczy zezwoli na wcześniejsze zawarcie związku. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym, ale żeby taki związek unieważnić potrzebne jest stwierdzenie tej choroby lub niedorozwoju. Mogą tego zażądać oboje małżonkowie, sąd nie przychyli się jednak do wniosku, gdy małżonek został wyleczony. Nie wolno również zawrzeć związku małżeńskiego osobie całkowicie ubezwłasnowolnionej. Nie można jednak orzec unieważnienia małżeństwa wtedy, gdy ubezwłasnowolnienie zostało uchylone. Nie może zostać zawarty związek między krewnymi w linii prostej i rodzeństwem.

  - Tylko z ważnych przyczyn sąd może zezwolić na zawarcie związku między powinowatymi w linii prostej - tłumaczy Adam Mazurek. - Powinowactwo to stosunek prawny, zachodzący między jednym z małżonków a krewnymi współmałżonka. Stosunek powinowactwa trwa nadal, nawet jeśli związek małżeński zostanie rozwiązany. Według prawa polskiego, powinowactwo w linii prostej, na przykład między teściem i synową, jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa. Zabronione w Polsce jest również zawieranie związków małżeńskich z dziećmi przysposobionymi.

  Do wytoczenia procesu o unieważnienie małżeństwa uprawniony jest każdy z małżonków, w niektórych przypadkach prokurator, a nawet osoba trzecia.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inf.

  Arletta Bolesta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam,
  nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog.
  dr Arletta Bolesta
  adwokat kościelny

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo