Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto, kogo i kiedy nie może poślubić

Milena Kochanowska
Czy małżeństwo może zostać unieważnione? Kiedy związek nie powinien być zawarty? Wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny

Gdy jesteśmy w związku formalnym i chcemy się rozstać, możemy wnieść do sądu pozew o rozwód lub separację. Są jednak takie sytuacje, w których nasze małżeństwo może zostać unieważnione.

Jedną z naszych czytelniczek, ze względu na chorobę alkoholową jej męża, rodzina nakłania do starania się o jego ubezwłasnowolnienie. Jeśli sąd wyda takie orzeczenie, czy pani Ewa będzie mogła w związku z tym starać się również o unieważnienie małżeństwa?
- Gdyby mąż czytelniczki był ubezwłasnowolniony przed ślubem i to zataił, małżeństwo można by unieważnić - wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny. - Teraz, nawet jeśli sąd orzekłby ubezwłasnowolnienie, czytelniczka może jedynie wystąpić o separację lub rozwód.

- Przed ślubem żona nie powiedziała mi o tym, że jej matka i siostra są chore psychicznie, a więc może to choroba dziedziczna. Czy mogę unieważnić swój związek na tej podstawie? - pyta pan Karol z Ostrowa Wielkopolskiego.
- Żona czytelnika nie zataiła swojej choroby lecz chorobę matki i siostry, o unieważnieniu związku małżeńskiego na tej podstawie nie ma więc mowy - uważa radca prawny. - Małżeństwa nie można by unieważnić nawet wówczas, gdyby to nasz współmałżonek zachorował lub ujawniła się u niego choroba psychiczna po dłuższym czasie od zawarcia związku.

Kodeks rodzinny przewiduje kilka podstaw unieważnienia związku małżeńskiego, a do określenia tych powodów używa terminu "przeszkoda do zawarcia małżeństwa". Taką przeszkodą, według przepisów, jest brak określonego wieku (dla kobiety i dla mężczyzny wynosi on 18 lat) - nie będzie on jednak stanowił podstawy unieważnienia małżeństwa jeśli sąd opiekuńczy zezwoli na wcześniejsze zawarcie związku. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym, ale żeby taki związek unieważnić potrzebne jest stwierdzenie tej choroby lub niedorozwoju. Mogą tego zażądać oboje małżonkowie, sąd nie przychyli się jednak do wniosku, gdy małżonek został wyleczony. Nie wolno również zawrzeć związku małżeńskiego osobie całkowicie ubezwłasnowolnionej. Nie można jednak orzec unieważnienia małżeństwa wtedy, gdy ubezwłasnowolnienie zostało uchylone. Nie może zostać zawarty związek między krewnymi w linii prostej i rodzeństwem.

- Tylko z ważnych przyczyn sąd może zezwolić na zawarcie związku między powinowatymi w linii prostej - tłumaczy Adam Mazurek. - Powinowactwo to stosunek prawny, zachodzący między jednym z małżonków a krewnymi współmałżonka. Stosunek powinowactwa trwa nadal, nawet jeśli związek małżeński zostanie rozwiązany. Według prawa polskiego, powinowactwo w linii prostej, na przykład między teściem i synową, jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa. Zabronione w Polsce jest również zawieranie związków małżeńskich z dziećmi przysposobionymi.

Do wytoczenia procesu o unieważnienie małżeństwa uprawniony jest każdy z małżonków, w niektórych przypadkach prokurator, a nawet osoba trzecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski