Na urlopie wychowawczym

Na urlopie wychowawczym

Milena Kochanowska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Na urlopie wychowawczym
Na urlopie wychowawczym

©Piotr Jasiczek

Czy w czasie urlopu wychowawczego można z nami rozwiązać umowę o pracę? Czy szef ma prawo wówczas wezwać nas do stawienia się w pracy? Kiedy możemy zakończyć taki urlop? Odpowiada Małgorzata Radziszewska z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu
Jestem na urlopie wychowawczym. Czy szef może rozwiązać ze mną umowę? Kiedy pracodawca może skrócić urlop wychowawczy pracownikowi? Czy można zakończyć taki urlop przed upływem jego terminu?


Od złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do zakończenia tego urlopu pracodawca w zasadzie nie może rozwiązać umowy o pracę. Pozwoli mu na to jedynie ogłoszenie swojej upadłości lub likwidacji, a także przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracodawca może natomiast wezwać podwładnego na wychowawczym do stawienia się w pracy we wskazanym terminie, nie krótszym jednak niż trzy dni od dnia wezwania pracownika, który przestał sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem.
Także wówczas, gdy stwierdzi, że z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka - nie dotyczy to wymienionego w przepisach wyjątku. Powrót do firmy pracownika, który był na urlopie wychowawczym może nastąpić w przypadku rezygnacji z dalszej części urlopu. Możliwy jest w każdym czasie, za zgodą pracodawcy lub po jego wcześniejszym zawiadomieniu, najpóźniej na 30 dni przed planowanym podjęciem pracy.


STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo