Najważniejszy jest kominek, ale ten na... dachu

  Najważniejszy jest kominek, ale ten na... dachu

  Katarzyna Wozińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dla wielu osób kominek to hasło zarezerwowane tylko dla ogrzewania. To duży błąd, bo kominek, ten najistotniejszy dla prawidłowego funkcjonowania domu, to kominek wentylacyjny. Na dachu.
  Kominek wentylacyjny musi być odpowiednio zamontowany - przede wszystkim szczelnie

  Kominek wentylacyjny musi być odpowiednio zamontowany - przede wszystkim szczelnie ©materiały prasowe

  NIERUCHOMOŚCI W GŁOSIE WIELKOPOLSKIM

  Wentylacja dachu, jak również całego budynku to priorytet. Nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę. Nie wiedzą, że przekłada się ona na funkcjonalność i trwałość domu. Nie wiedzą także, że wentylacyjny kominek dachowy to element całego systemu. A co jest jego zadaniem? Przeprowadzenie przez połać dachu kanałów wentylacyjnych, jak również wywietrzników, term gazowych czy nawet przejść antenowych.

  Wilgoci w domu
  nie unikniesz,
  ale możesz jej zapobiec

  Wilgoć w domu jest zjawiskiem naturalnym. Z tego też względu tak ważna jest prawidłowa wentylacja, dzięki której możemy pozbyć się nadmiaru pary, unikamy jej kondensacji i osadzania na ścianach wewnątrz budynku.

  Wilgoci w domu nie uniknie się - wystarczy przyjrzeć się pomieszczeniu, gdy np. kąpiemy się, bierzemy prysznic, gotujemy czy pierzemy. Prawidłowa wentylacja przy użyciu kominków dachowych to system kompatybilnych i niezbędnych elementów do prawidłowego i szczelnego przeprowadzenia przewodów wentylacyjnych przez połać dachową. System, który pozwala na montaż kominków wentylacyjnych, wywietrzników kanalizacyjnych, przejść przewodów do solarów, przejść antenowych itp.

  - Planując zakup kominka wentylacyjnego, należy przyjrzeć się dokładnie ofertom poszczególnych firm i znaleźć taką, która posiada komplet akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową: szczelne przewody elastyczne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej, specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej - radzi January Nowosiński, doradca techniczno-handlowy, Klöber-HPi Polska.

  Komfort mieszkania - to bezcenne
  Musimy pamiętać, że wentylacja to grupa elementów, które tworzą system. Muszą do siebie idealnie pasować i spełniać możliwie najwyższe parametry, co przekłada się później na cały jej proces. Jakość jest w tym przypadku kluczowa - pamiętajmy, że choć system jest niewidoczny, to najmocniej wpływa na to, jak "oddycha" nasz dom.

  To wybór na długie lata, którego nie da się wymienić bez ponoszenia ogromnych kosztów. W takim przypadku oszczędność, nie jest najlepszym kryterium wyboru, tym bardziej, że trwałość domu, wykończonego porządnymi materiałami jest o wiele dłuższa niż materiałami o niższych parametrach.

  - Tu liczy się doświadczenie i odpowiednie rozwiązania techniczne. Ważna jest także mnogość modeli do wyboru, w zależności od pokrycia dachu, co zawsze podkreślam prowadząc rozmowy z klientami - dodaje January Nowosiński.

  Jak w zegarku
  Kominek wentylacyjny ma za zadanie odprowadzić parę wodną z pomieszczenia na zewnątrz.
  - W przypadku naszego kominka optymalna geometria zapewnia niezakłóconą wentylację, a specjalnie ukształtowane kanaliki odprowadzają skropliny (kondensat) na pokrycie dachowe, zabezpieczając tym samym przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z nadmiernych ilości wilgoci w przewodach wentylacyjnych - dodaje January Nowosiński.

  Bardzo istotną kwestią jest także zachowanie się kominka zimą. Często kominki wentylacyjne mylone są z "zabezpieczeniem śniegowym", a takim nie są.
  - W celu uniknięcia niekontrolowanych obsunięć śniegu polecam zamontowanie odpowiednich zabezpieczeń. Mogą to być płotki przeciwśniegowe, belki, rury lub śniegołapy. Zasada jest prosta: kominek oddalony od kalenicy więcej niż metr wymaga zabezpieczenia przed osuwającym się śniegiem, na przykład układ trzech śniegołapów lub krótki półmetrowy płotek przeciwśniegowy - radzi January Nowosiński.

  Kominek wentylacyjny musi być odpowiednio zamontowany. To priorytet. Jest częścią systemu, który dba o prawidłową wentylację pomieszczeń. Kominek wentylacyjny skręcamy z płytą podstawową, dopasowaną do danego pokrycia dachowego. Tak zmontowany zestaw należy solidnie połączyć z przewodem wentylacyjnym dochodzącym do dachu. Inaczej żadna wentylacja nie spełni swojej funkcji.

  A jakie połączenie będzie najlepsze? Takie, które można wygiąć pod dowolnym kątem i dowolnie ustawić, inaczej mówiąc elastyczne. Pamiętać trzeba jeszcze o uszczelnieniu wszelkich połączeń. Służą do tego specjalne taśmy czy kołnierze. Muszą być one wytrzymałe, trwałe przez wiele lat, niezależnie od zmieniającej się pogody, temperatury i innych czynników atmosferycznych.

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo