Jubileusz Międzynarodowych Targów Poznańskich

  Jubileusz Międzynarodowych Targów Poznańskich

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Za nieco ponad miesiąc stolica Wielkopolski będzie obchodzić święto jednego ze swoich najważniejszych symboli. Międzynarodowe Targi Poznańskie skończą 90 lat. Na jubileuszową imprezę zaproszono przedstawicieli władz państwa, samorządu i biznesu.
  Nagroda Gospodarcza wraca do Poznania w nowej odsłonie

  Nagroda Gospodarcza wraca do Poznania w nowej odsłonie ©Arch. Kancelarii Prezydenta

  Jubileusz MTP przypada 28 maja - wtedy to w 1921 roku w okolicach dzisiejszej Iglicy otwarto Targ Poznański. Główne obchody 90-lecia odbędą się jednak 14 czerwca podczas targów Innowacje-Technologie-Maszyny.

  Imprezę otworzy prezydent Bronisław Komorowski, wizytę zapowiedzieli także m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, minister skarbu Aleksander Grad i Lech Wałęsa. Ten ostatni ma odsłonić na MTP tablicę upamiętniającą 55-lecie Poznańskiego Czerwca 1956 r.

  Później w Auli UAM odbędzie się koncert jubileuszowy, podczas którego zabrzmią utwory Chopina. Zaproszono na niego ponad tysiąc gości. Głównym artystą będzie Ingolf Wunder - austriacki pianista, który w 2010 r.
  zdobył drugą nagrodę na XVI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Podczas koncertu Bronisław Komorowski wręczy też prezydencką Nagrodę Gospodarczą - wyróżnienie dla firm i zespołów naukowych mających największy wkład w rozwój gospodarki.

  - To najbardziej prestiżowe wyróżnienie w biznesie po sześciu latach wraca do Poznania - mówi Małgorzata Kolczyńska z Międzynarodowych Targów Poznańskich. - Ostatni raz przyznał ją prezydent Kwaśniewski w 2005 roku. Teraz, po naszych staraniach, powróci w nieco zmienionej postaci.

  Kancelaria Prezydenta ogłosiła bowiem konkurs na no-wą statuetkę. Zwyciężyła rzeźba przedstawiająca mapę Polski na stosach usypanych z monet. Wykonał ją Stanisław Koś-miński, student IV roku rzeźby toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Niebawem gipsowy wzór zostanie odlany w brązie. Ale - i to kolejna zmiana - statuetka będzie o wiele lżejsza niż wcześniejszy, ważący ok. 20 kg, obelisk.

  Swoje 90-lecie MTP świętują już od początku roku. I z tej okazji na każdych targach nagradzają najważniejszych wystawców specjalnymi, jubileuszowymi medalami.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo