Straż: Jakie były okoliczności śmierci żeglarzy na Jeziorze...

  Straż: Jakie były okoliczności śmierci żeglarzy na Jeziorze Powidzkim

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Straż: Jakie były okoliczności śmierci żeglarzy na Jeziorze Powidzkim

  ©Fot. Andrzej Szozda

  1 maja na Jeziorze Powidzkim przewróciła się żaglówka. Dwie osoby utonęły. Niektórzy żeglarze i członkowie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego krytykują strażaków za to, że holowali przewróconą jednostkę, zamiast wydostać z niej uwięzione osoby. Co na to strażacy?
  Straż: Jakie były okoliczności śmierci żeglarzy na Jeziorze Powidzkim

  ©Fot. Andrzej Szozda

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Błąd ratowników? Dwoje żeglarzy mogło przeżyć?

  Zdaniem Sławomira Brandta, rzecznika Komendy Wojewódzkiej PSP, warunki, w jakich przyszło działać były trudne. Wiał porywisty wiatr powodujący 50-centymetrową falę, a temperatura powietrza nie przekraczała 5. stopni Celsjusza.

  Wzywający pomocy przez telefon nie potrafili określić, w którym miejscu jeziora jest przewrócony jacht. A jednak strażacy z dwóch jednostek w ciągu 18 minut znaleźli się na wodzie.

  Po 27 minutach ratownicy z OSP Ostrowite dotarli do łodzi. Z wody wydobyli dwie osoby. Jedna z nich wymagała natychmiastowej pomocy medycznej.

  Kolejni poszkodowani byli w tonącej żaglówce. Strażacy zdawali sobie sprawę, że tlenu wystarczy im, co najwyżej na 30 minut od chwili przewrócenia się łodzi. Podjęli decyzję o holowaniu łodzi do brzegu.

  Po 5 minutach osiadła ona na mieliźnie. Wtedy wycięli otwór w łodzi i dostali się do jej wnętrza. 24-letnia mieszkanka Turku i 32-letni mieszkaniec Piły nie doczekali tej chwili. Sprawą zajęła się prokuratura w Słupcy.


  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiedź

  Euryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Idąc Twoimk tokiem myślenia, Ci którzy podejmowali błędne decyzje w akcji ratunkowej powinni być pociągnięci do odpowiedzialności za nie i odpowiedzieć, za śmierć ufających w profesjonalizm...rozwiń całość

  Idąc Twoimk tokiem myślenia, Ci którzy podejmowali błędne decyzje w akcji ratunkowej powinni być pociągnięci do odpowiedzialności za nie i odpowiedzieć, za śmierć ufających w profesjonalizm ratowników osób.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jezioro

  spinaker (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  jak nie umiesz żeglować, nie wypływaj!! Ci wyratowani winni pokryć pełne koszta akcji ratunkowej !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo