MATURA 2011: Błąd w teście z języka polskiego! [ZDJĘCIA]

  MATURA 2011: Błąd w teście z języka polskiego! [ZDJĘCIA]

  KS

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  MATURA 2011: Błąd w teście z języka polskiego! [ZDJĘCIA]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Fot. Waldemar Wylegalski

  Po egzaminie z języka podstawowego na poziomie podstawowym, maturzyści i nauczyciele zgłaszali wątpliwości związane z nieścisłymi poleceniami. Zadania, do których odnosiło się polecenie ogólne, był zamknięte. Oznaczało, że spośród podanych odpowiedzi, należy zaznaczyć jedną prawidłową. Niestety, w zadaniach nr 5, 8 i 9 należało zaznaczyć kilka prawidłowych odpowiedzi.
  ZOBACZ: ZADANIA, W KTÓRYCH PRAWIDŁOWYCH ODPOWIEDZI JEST WIĘCEJ NIŻ JEDNA

  - W poleceniu ogólnym podano, żeby w zadaniach zaznaczać tylko jedną prawidłową odpowiedź, tymczasem w kilku zadaniach należało zaznaczyć kilka prawidłowych odpowiedzi. Tak bowiem sformułowane były polecenia do poszczególnych zadań - mówi maturzysta Andrzej Niedzielski.
  - Na szczęście, nie sugerowałem się tym głównym poleceniem, ale tym co było napisane w każdym zadaniu. Tak zawsze na lekcjach radziła nam pani polonistka. Żeby zawsze stosować się do polecenia w zadaniu i czytać je minimum dwa razy.

  Zadania, do których odnosiło się polecenie ogólne, był zamknięte. Oznaczało, że spośród podanych odpowiedzi, należy zaznaczyć jedną prawidłową. Niestety, w zadaniach nr 5, 8 i 9 należało zaznaczyć kilka prawidłowych odpowiedzi.

  Lucyna Grabowska, która pełni obowiązki kierownika Wydziału Matur w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, przyznała, że błąd, który zostanie wzięty pod uwagę przy ocenianiu prac maturalnych. Szczegóły związane z obliczaniem punktacji za zadania, w których polecenie wkradła się "logiczna niekonsekwencja" poznamy za kilka dni.

  W piątek popołudniu na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pojawiło się oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Oto jego treść:

  WYJAŚNIENIE CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

  W związku z brakiem spójności między uwagą ogólną a poleceniami szczegółowymi do zadań zamkniętych znajdujących się w teście z egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym informuję, że wynikające z niego wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść maturzystów

  Każdy zdający, który w zadaniach zamkniętych udzielił poprawnej odpowiedzi, niezależnie od tego, czy zastosuje się do uwagi ogólnej, czy do poleceń szczegółowych, otrzyma punkty przewidziane za właściwe wykonanie tych zadań.

  Za zaistniałą sytuację wszystkich maturzystów przepraszamy.

  Tadeusz Mosiek
  dyrektor CKE


  PRZECZYTAJ TAKŻE: MATURA 2011: JĘZYK POLSKI [ARKUSZ! TEMATY MATURALNE! ODPOWIEDZI]

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Matura 2011: Jak wygląda arkusz z języka polskiego

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Matura 2011: Dziś egzamin z języka polskiego! (ZDJĘCIA)

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo