Grobelny: Zamknięcie stadionu to decyzja polityczna [FILM]

  Grobelny: Zamknięcie stadionu to decyzja polityczna [FILM]

  Bogna Kisiel, Radosław Patroniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  - Jestem głęboko przekonany, że decyzja wojewody wielkopolskiego ma charakter polityczny - uważa Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. Dlaczego? Zdaniem prezydenta, nie ma przesłanek prawnych, by mecz Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze odbył się bez udziału widzów.
  Grobelny nie zgadza się z decyzją wojewody

  Grobelny nie zgadza się z decyzją wojewody ©Janusz Romaniszyn

  - W czwartek Urząd Miasta wydał zgodę na organizację meczu Lech - Górnik Zabrze - mówił w piątek Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. - Nie mieliśmy podstaw, żeby odmówić, ponieważ wszystkie warunki zostały spełnione.

  CZYTAJ TEŻ:


  STADION NIE DLA KIBICÓW


  A JAK TŁUMACZYŁ SIĘ PRZED POZNANIAKAMI WOJEWODA?

  Urząd Miasta dopiero w czwartek otrzymał pozytywną opinię w tej sprawie komendanta miejskiej policji oraz strażaków. One były podstawą do wyrażenia zgody na mecz.

  Z kolei wojewoda powołał się na negatywną opinię Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i zbyt późne wydanie zgody na organizację meczu przez prezydenta R. Grobelnego.

  - Nie znam opinii komendanta wojewódzkiego - twierdzi R. Grobelny, wyjaśniając, że urząd jej nie otrzymał. Zaznacza jednak, że była ona jedynie pretekstem, ponieważ - jego zdaniem - decyzja w sprawie meczu zapadła wcześniej.  Zobacz też pozostałe filmy w Glos.tv:

  Głos Wielkopolski partnerem Euro 2012

  Wiekowa palmiarnia przygotowała wiele atrakcji


  Ewa Bąk, dyrektor wydziału kultury fizycznej Urzędu Miasta pokazuje pismo z 30 października 2010 roku, które zostało podpisane przez komendanta policji i straży pożarnej. Wynika z niego, że zainteresowane strony postanowiły wydawać opinie tuż przed rozgrywanym meczem, ponieważ na Stadionie Miejskim wciąż trwają prace budowlane, obiekt zmienia się z dnia na dzień. Dlatego ocenę jego bezpieczeństwa należy przeprowadzić nie z tygodniowym wyprzedzeniem, ale tuż przed wyznaczoną datą meczu.

  R. Grobelny przyznał jednak, że to, co stało się na bydgoskim stadionie zniszczyło wieloletnie budowanie pozytywnego wizerunku kibiców.

  - Takie nieprawidłowe zachowania kibiców powinny być eliminowane - uważa R. Grobelny. - Nie ma dla nich usprawiedliwienia. Zamiast jednak karać tych, którzy tak się zachowują, zamyka się dwa najlepsze i najbezpieczniejsze stadiony w Polsce. Moim zdaniem, jest to stosowanie odpowiedzialności zbiorowej.

  Prezydent Poznania zwraca także uwagę na jeszcze jeden fakt - słabo przygotowaną, nieprofesjonalna ochronę stadionu.
  - W Bydgoszczy było to widać - dodaje R. Grobelny.

  Kilka godzin później do jego argumentów odniósł się wojewoda wielkopolski, Piotr Florek. Przyznał, że żal mu jest zwłaszcza posiadaczy karnetów i dzieci, które miały przyjechać na dzisiejszy mecz z Górnikiem, ale też nie zmienił zdania, że decyzja o zamknięciu stadionu dla publiczności jest jak najbardziej uzasadniona.

  - To, co widzieliśmy w Bydgoszczy to było bandyctwo stadionowe. Dla takich zachowań pseudokibiców nie ma usprawiedliwienia. Jeżeli kilkudziesięciu prowodyrów wyłapiemy, to będę miał podstawy do uchylenia zakazu. Nie ukrywam, że liczę na współpracę w tej sprawie "Wiary Lecha'' z policją. Mam nadzieję też, że poznańscy kibice zachowają się właściwie zarówno w sobotę przed stadionem, jak i na niedzielnym meczu Warty, jeśli się na niego wybiorą. Nie chciałbym, żeby doszło do ekscesów, bo w ten sposób kibice zaszkodziliby sobie i Poznaniowi - mówił wojewoda.

  W sprawie decyzji prezydenta Grobelnego wojewoda nie zmienił zdania. - Proszę sprawdzić, czy terminy zostały dochowane. Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych jednoznacznie mówi, że zgoda musi być wydana najpóźniej siedem dni przed imprezą, czyli na następny mecz z Ruchem prezydent powinien ją wydać już jutro - podkreślał Florek.

  Według niego Lech może dochodzić swoich praw w sądzie (wczoraj władze klubu złożyły odwołanie od decyzji wojewody). - Od rozstrzygania sporów są właśnie sądy. Nie obawiam się przegrania procesu, ale też rozumiem, że sprawy finansowe wiążą się z interesem klubu - przyznał wojewoda.

  Kibice Lecha, choć nie zostaną w sobotę wpuszczeni na mecz, to będą dopingować swoją drużynę przed stadionem. Spotykają się o godz. 17.30 na dawnym parkingu. Stowarzyszenie Wiara Lecha poinformowało o tym Urząd Miasta i poznańską policję. Prezydent nie wydał zakazu na zorganizowanie tego zgromadzenia.

  - Zgromadzenia z założenia mają pokojowy charakter - mówi Zbigniew Paszkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zaznacza jednak: - Jeżeli jednak dojdzie do naruszenia prawa, będziemy interweniować.

  W piątek komendant główny policji, Andrzej Matejuk, poinformował, że w związku z ekscesami nie wyklucza powrotu policji na stadiony. Tłumaczył, że na razie w grę wchodzi nie tylko obecność kryminalnych, ale też funkcjonariuszy prewencji, którzy zwracaliby uwagę na pracę ochrony.

  Na antenie radia RMF FM powiedział, że - jeśli nic nie zmieni się w zachowaniu kibiców i podejściu organizatorów - policja będzie każdorazowo występowała o zamknięcie aren w Poznaniu i Warszawie.

  Czy stadiony będą zamknięte do końca sezonu? Matejuk nie wykluczył takiego scenariusza. To samo pytanie zadali dziennikarze wojewodzie wielkopolskiemu. - Nie mogę wykluczyć, że zakaz dla widzów na meczach Lecha będzie obowiązywał do końca rozgrywek. Jednocześnie jednak jestem przekonany, że po identyfikacji chuliganów z Bydgoszczy czarny scenariusz się nie sprawdzi. Piłkarze po to rozgrywają mecze, żeby można było ich oglądać, a nie izolować od publiczności - dodał Florek. Współpraca SAGA


  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PUSTE STADIONY - WYMALOWANE BALKONY

  Lukas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

  Stadion Lecha od LAt jest najbezpieczniejszym obiektem w Polsce, gdyz dbaja o to sami kibice.
  Mam nadzieję, że przy nastepnej okazji kibice udekorują swoje balkony, z hasłami pokoazującymi co...rozwiń całość

  Stadion Lecha od LAt jest najbezpieczniejszym obiektem w Polsce, gdyz dbaja o to sami kibice.
  Mam nadzieję, że przy nastepnej okazji kibice udekorują swoje balkony, z hasłami pokoazującymi co myślą o agresywnym prowokatorskim posunięciu Tuska.
  Skoro nie można pokazywać antypatii do rządu na stadionie - bo o to właśnie chodzi, mozna bardziej zaszkodzic pokazując hasła w domu. Wiara Lecha powinna przygotowac uniwersalne hasło dla wszytskich.

  Jak będzie dochodzić do takcih sytuacji to skończy sie tak, że władze Lecha wybudują stadion w Suchym Lesie jako obiekt prywatny i tacy cwaniacy jak wojewoda będą mogli się cmoknoćzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezydent miasta tłumaczy stadionowych bandytów?

  pp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

  Co za kompromitacja Poznania! Żeby tylko UEFA tym się nie zajęła, bo jeszcze przeniesie EURO do innego miasta :(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tuska i florka metody jak wobec solidarności w '80 roku

  solidaruch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

  SKUTECZNY rząd zamyka rozrabiaczy - NIEUDOLNY - zamyka stadiony. A tak naprawdę POrównując UBeckie metody z czasów solidarności dochodzę do wniosku, że obecne rządy tfuska (80% b. komunistów w...rozwiń całość

  SKUTECZNY rząd zamyka rozrabiaczy - NIEUDOLNY - zamyka stadiony. A tak naprawdę POrównując UBeckie metody z czasów solidarności dochodzę do wniosku, że obecne rządy tfuska (80% b. komunistów w POkracznych) absolutnie niczym się nie różnią od tamtejszych. Te same prowokacje, te same metody pacyfikacji i odPOwiedzialności zbiorowej. A śmieszny woje-WÓDKA floruś to przeszedł samego siebie - cyt..."wydajcie prowodyrów".. a łaskawie wam POzwolę oglądać mecze. IDIOTA czy nas ma za idiotów. Kiboli POlicja nie pałuje - za to staruszki z różańcami na krakowskim przedmieśćiu POtrafi. Tacy zdolni. Nzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niespełnione rządu obetnice = TAMAT ZASTĘPCZY KIBICE!!!

  kibol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

  Niespełnione rządu obetnice = TAMAT ZASTĘPCZY KIBICE!!!

  czy teraz do was to dociera???
  EURO=SREURO będzie wstyd...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przeczytajcie ten artykuł

  abc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 19

  http://www.gazetapolska.pl/3613-otworzyc-stadiony-zamknac-tuska
  Nie przepadam za GP, ale ten artykuł warto przeczytać.
  W końcu jakiś solidny kontr-artykuł dla "rzetelnego" GóWna

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  YEBAŁ was pies tuskowe SQURWIELE platforma marderców

  Obywatel RP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 14

  Kara śmierci dla tuska przez powieszenie to ZA MAŁA kara dla tego mordercy i przestępczego anty-polskiego GANGU bandytów "platforma obywatelska" za zoorganizowane przez nich "WYSTAWIENIE" do...rozwiń całość

  Kara śmierci dla tuska przez powieszenie to ZA MAŁA kara dla tego mordercy i przestępczego anty-polskiego GANGU bandytów "platforma obywatelska" za zoorganizowane przez nich "WYSTAWIENIE" do zabicia przez ruskie słuzby specjalne Prezydenta Polski i najważniejszych polskich generałow WP.

  Mordercy "platforma obywatelska" ZABILIŚCIE Prezydenta Polski i Szmajdzińskiego mojego kandydata na Prezydenta Polski dlatego tusek zadynda na szubienicy prędzej czy pózniej !!!!

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  YEBAŁ was pies tuskowe SQURWIELE platforma marderców

  Obywatel RP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

  Kara śmierci dla tuska przez powieszenie to ZA MAŁA kara dla tego mordercy i przestępczego anty-polskiego GANGU bandytów "platforma obywatelska" za zoorganizowane przez nich "WYSTAWIENIE" do...rozwiń całość

  Kara śmierci dla tuska przez powieszenie to ZA MAŁA kara dla tego mordercy i przestępczego anty-polskiego GANGU bandytów "platforma obywatelska" za zoorganizowane przez nich "WYSTAWIENIE" do zabicia przez ruskie słuzby specjalne Prezydenta Polski i najważniejszych polskich generałow WP.

  Mordercy "platforma obywatelska" ZABILIŚCIE Prezydenta Polski i Szmajdzińskiego mojego kandydata na Prezydenta Polski dlatego tusek zadynda na szubienicy prędzej czy pózniej !!!!

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miejsce grobelnego jest w kryminale

  PRAWDA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

  tak to jest jak 15% stadionowego motłochu wybrało na prezydenta syna kierowniczki baru mlecznego który nie potrafił wychować swojej nastoletniej puszczalskiej córki która zaliczało pól 8 LO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cenzura komentarzy

  Adamski - kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

  po co zachęcacie do komentowania jeżeli tego komentarza nie publikujecie?nadgorliwy cenzor powinien mieć nad sobą jakąś kontrole kogoś obiektywnego.Likwiduje komentarze niezgodne z jego punktem...rozwiń całość

  po co zachęcacie do komentowania jeżeli tego komentarza nie publikujecie?nadgorliwy cenzor powinien mieć nad sobą jakąś kontrole kogoś obiektywnego.Likwiduje komentarze niezgodne z jego punktem widzenia.Jest to niezgodne z regulaminem!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cenzura komentarzy

  Adamski - kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 18

  po co zachęcacie do komentowania jeżeli tego komentarza nie publikujecie?nadgorliwy cenzor powinien mieć nad sobą jakąś kontrole kogoś obiektywnego.Likwiduje komentarze niezgodne z jego punktem...rozwiń całość

  po co zachęcacie do komentowania jeżeli tego komentarza nie publikujecie?nadgorliwy cenzor powinien mieć nad sobą jakąś kontrole kogoś obiektywnego.Likwiduje komentarze niezgodne z jego punktem widzenia.Jest to niezgodne z regulaminem!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo