Poznań: Dziuba szefem PiS, Stryjska poza partią

  Poznań: Dziuba szefem PiS, Stryjska poza partią

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dotychczasowa prezes poznańskiego PiS Małgorzata Stryjska zrezygnowała z członkostwa w partii, a nowym szefem został wczoraj Tadeusz Dziuba, były wojewoda wielkopolski. To efekt tarć pomiędzy dwoma grupami w poznańskim PiS.
  Tadeusz Dziuba pełni obowiązki szefa PiS w Poznaniu

  Tadeusz Dziuba pełni obowiązki szefa PiS w Poznaniu ©Janusz Romaniszyn

  O takim scenariuszu mówiło się od wielu dni, ale jego realizacja jest zaskakująca. Niecodzienny jest zwłaszcza sposób, w jaki z partią pożegnała się Małgorzata Stryjska. Okazuje się bowiem, że już na początku kwietnia złożyła rezygnację z członkostwa w partii. Miała napisać ją "na kolanie" w trakcie posiedzenia Rady Politycznej PiS, która przyjmowała właśnie w swe szeregi nielubianego przez nią Tadeusza Dziubę. Kartkę zostawiła prezesowi Kaczyńskiemu i wyszła z sali.

  - Ona zrobiła to w emocjach, licząc pewnie, że rezygnacja nie zostanie przyjęta - mówi jeden z członków partii.

  Jej decyzję odbiera się jako formę protestu przeciwko formalnemu przyjęciu do PiS Tadeusza Dziuby, o którym słusznie mówiło się, że szybko zastąpi Stryjską w fotelu szefa miejskich struktur.
  Powodem zmiany we władzach ma być między innymi kiepski wynik poznańskiego PiS w ostatnich wyborach samorządowych. Partią kierowała Małgorzata Stryjska, ale twarzą kampanii był również Tadeusz Dziuba, kandydat PiS na prezydenta Poznania.

  Dziuba musi liczyć się z tym, że jako szef partii, podobnie jak Stryjska, będzie miał swoich przeciwników. Ci zarzucają mu m.in. trudny charakter i nieliczenie się z głosem innych. Zwolennicy podkreślają z kolei jego pracowitość oraz zdolności polityczne, które mają zdyna- mizować poznański PiS.

  BLOGI, CZYLI NASI LUDZIE PISZĄ


  Oficjalne powołanie Dziuby na nowego szefa PiS nastąpiło na wczorajszym posiedzeniu zarządu partii w Poznaniu. Pod nieobecność Stryjskiej zarząd zwołał przewodniczący Komitetu Wykonawczego poseł Joachim Brudziński. Gdy zapytaliśmy go o posiedzenie zarządu, ważył słowa.

  - Do Poznania się nie wybieram. A jeśli dojdzie do wyboru władz, to wydamy stosowny komunikat - mówił Brudziński.

  Twierdził też, że nic mu nie wiadomo o odejściu z partii prezes Stryjskiej. Inni członkowie PiS komentują jednak, że to nieprawda, bo Brudziński musiał słyszeć o rezygnacji dotychczasowej szefowej.

  Z naszych informacji wynika, że na posiedzeniu zarządu pojawili się wysłannicy Bru-dzińskiego. Zgodnie z przewidywaniami padł wniosek o powołania nowego szefa PiS w Poznaniu. Kandydat był jeden - cieszący się rekomendacją szefa PiS Tadeusz Dziuba. - Już dwa dni temu mówił mi, że ma poparcie prezesa Kaczyńskiego - twierdzi Przemysław Markowski z zarządu PiS w Poznaniu.
  Posiedzenie zarządu trwało niespełna godzinę, Dziubę wybrano na szefa większością głosów.

  Wcześniej jego zwolennicy obawiali się, że ludzie Małgorzaty Stryjskiej zdołają zablokować wybór, nie przychodząc na posiedzenie. Kłopotu z brakiem kworum jednak nie było (choć np. należąca do zarządu siostra Stryjskiej, Ludmiła Spychała, na obrady nie przyszła).

  - Choć Małgorzata Stryjska jako prezes miała zalety, to za jej rządów nasze struktury pogrążały się w marazmie. Wybór Dziuby to szansa na dobrą zmianę - ocenia jeden z polityków z zarządu PiS w Poznaniu.

  Ani Tadeusz Dziuba, ani Małgorzata Stryjska nie skomentowali ostatnich zmian w PiS.


  Rzekome kłopoty Tadeusza Dziuby

  Niedawno pojawiły się pogłoski, że Tadeusz Dziuba ma kłopoty z prawem i może usłyszeć zarzuty w sprawie korupcji.
  Chodzić miałoby ponoć o jego pracę w NIK i w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Informacje tego rodzaju trafiły do co najmniej kilku poznańskich dziennikarzy. Policja oficjalnie jednak zaprzeczyła, by prowadziła postępowanie w sprawie byłego wojewody. Niewykluczone więc, że pogłoski o rzekomych aferach z udziałem Dziuby pochodziły od jego politycznych przeciwników. Temat poruszył m.in. Paweł Chmiel, wiceszef młodzieżówki PiS w Poznaniu, który nie ukrywa swojej niechęci do Dziuby.
  - Ja tylko dopytywałem na facebooku, czy prawdą są te pogłoski- precyzuje Paweł Chmiel. Młody działacz dodaje, że choć nie ma dokumentów potwierdzających te wieścii, to on i tak jest w stanie w nie uwierzyć. Stwierdza też, że jeśli Tadeusz Dziuba, którego uważa za osobę szkodzącą jedności poznańskiego PiS, zostanie szefem partii, to on z niej odejdzie.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stryjska niech porzuci prace w um

  krystyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 23

  skor o pani stryjska zrezygnowala z partii w pis niech rowniez zrezygnuje z funkcji w urzedzie marszalkowskim w poznaniu, przeciez tam rowniez zostala wytypowana do pelnienia funkcji z partii...rozwiń całość

  skor o pani stryjska zrezygnowala z partii w pis niech rowniez zrezygnuje z funkcji w urzedzie marszalkowskim w poznaniu, przeciez tam rowniez zostala wytypowana do pelnienia funkcji z partii ktora p[orzucila. dlatego niech przejmioe jej stanowisko osoba bedaca czlonkiem piszwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koniec

  km (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 25

  przynajmniej linia graniczna początku końca jest wyraźna. Dziubdziub drepczacy jadący na Szynce na Sęku to przesadna menażeria. Rozsądni Poznańczycy powiedzą w PISdu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to Pani Stryjska

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 29

  pokazała że ma tzw. jaja. Albowiem ludzi honorowych jest już niewielu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mógł iść do PO

  Paweł Chmiel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 20

  Żenada te Wasze komentarze, Klaudio Rajchel, Aleksandro Soszyńska, Szymonie vel Sęku, Michale Krawcu itd... tzw klub wzajemnej adoracji nadal stara się być na fali... ciekawe jak szybko Was...rozwiń całość

  Żenada te Wasze komentarze, Klaudio Rajchel, Aleksandro Soszyńska, Szymonie vel Sęku, Michale Krawcu itd... tzw klub wzajemnej adoracji nadal stara się być na fali... ciekawe jak szybko Was wyroluje Dziuba- bo polecicie w odstawkę na 100%

  V-ce przewodniczący Forum Młodych PiS Poznań
  Paweł Chmielzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziuba

  gonia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 42

  można Dziubie zarzucić wszystko:ze jest czasami apodyktyczny, surowy, wymagający dużo od siebie i innych, ale zarzut korupcji budzić może jedynie śmiech-nawet wśród przeciwników Dziuby,bo akurat...rozwiń całość

  można Dziubie zarzucić wszystko:ze jest czasami apodyktyczny, surowy, wymagający dużo od siebie i innych, ale zarzut korupcji budzić może jedynie śmiech-nawet wśród przeciwników Dziuby,bo akurat tego ZARZUCIĆ MU NIE MOŻNA.To Dziuba przez całą swoją działalność-korupcję piętnował.I tyle.
  Szkoda,że będzie szefem PIS, a np. nie PO, bo to Platformie przydałby się właśnie ktoś z "jajami", wyrazisty polityk, ze swoim zdaniem.Ale, no cóż-może takich Platforma nie lubi.....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pajac

  Kaziu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 47

  "Temat poruszył m.in. Paweł Chmiel, wiceszef młodzieżówki PiS w Poznaniu, który nie ukrywa swojej niechęci do Dziuby."
  Tam jest błąd powinno być: Temat wymyślił Paweł Chmiel razem innymi...rozwiń całość

  "Temat poruszył m.in. Paweł Chmiel, wiceszef młodzieżówki PiS w Poznaniu, który nie ukrywa swojej niechęci do Dziuby."
  Tam jest błąd powinno być: Temat wymyślił Paweł Chmiel razem innymi działaczami! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to na tyle

  przemo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 21

  No to po PiS - ie w Poznaniu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo