Sąd: Rozbrat przegrał z miastem

  Sąd: Rozbrat przegrał z miastem

  Agnieszka Świderska, Mateusz Pilarczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W czwartek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zapadły pierwsze wyroki w procesach, w których poznańscy anarchiści walczą o odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie po demonstracji w marcu 2010 roku.
  Anarchiści mówią, że nie mogą być w defensywie, gdy są atakowani

  Anarchiści mówią, że nie mogą być w defensywie, gdy są atakowani ©Paweł Miecznik

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznań: Policja miała prawo zatrzymać protestujących anarchistów

  Anarchiści wykorzystali obchody 20-lecia samorządu terytorialnego, które odbywały się na Targach, by pod hasłami "Miasto to nie firma" przypomnieć o Rozbracie. Policja zatrzymała 38 osób.

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznań: Anarchiści protestujący podczas Kongresu zwolnieni

  27-letnia Zofia, która trafiła na komisariat przy Rycerskiej, nie mogła przez kilka godzin po zatrzymaniu skorzystać nawet z telefonu. - Nie szczędzono nam za to wyzwisk - opowiada 27-latka. - Szydzono z nas i poniżano - dodaje.

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznań: Skłotersi zapłacą za zniszczenie ściany

  - Kiedy zacząłem mówić o prawach demonstrantów i dopytywać o powód zatrzymania, zaczęli mnie szantażować, że dostanę zarzut za czynną napaść na funkcjonariusza - mówi Marek Piekarski, który trafił na posterunek przy Targach. - Wcześniej tym samym zarzutem straszyli innych - twierdzi.

  I chociaż, co stwierdził później sąd, policjanci nie mieli żadnego prawa, by ich zatrzymać, to anarchiści pierwsze sprawy o odszkodowania przegrali - przegrali z powodu przedawnienia.

  Na ściganie Skarbu Państwa za bezpodstawne zatrzymania mieli tylko pół roku, i to od chwili opuszczenia komendy. Tyle, że w tym czasie sami musieli się bronić przed oskarżeniami policji o nielegalne zbiegowisko. Uniewinniający ich wyrok zapadł pod koniec października. Dopiero wtedy złożyli pozwy.

  - Jeżeli ktoś jest oskarżony, to nie składa wniosku o oczywiste bezzasadne zatrzymanie, bo każdy sąd go oddali - mówi mecenas Agnieszka Rybak-Starczak. - Dlatego czekaliśmy. Przekroczenie terminu nie jest nadmierne. Będziemy apelować. Do tej pory to policja wytaczała sprawy anarchistom. Role odwróciły się po raz pierwszy.

  - Wcześniej nie występowaliśmy z powodów ideologicznych - mówi Piekarski. - Nie będziemy jednak trwać w defensywie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to zależy od kraju

  @ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

  od brytyjskiej policji za nielegalne aresztowanie po równie nielegalnej eksmisji skłotu dostałem przeprosiny i spore odszkodowanie. nie chodzi tu o pieniądze ale o zasadę i wymuszenie na policji...rozwiń całość

  od brytyjskiej policji za nielegalne aresztowanie po równie nielegalnej eksmisji skłotu dostałem przeprosiny i spore odszkodowanie. nie chodzi tu o pieniądze ale o zasadę i wymuszenie na policji poszanowanie prawa którego rzekomo bronią.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anarchistom sie pomyliło

  Gabriel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

  Anarchistom pomieszała się rzeczywistość
  z marzeniem. W takim wypadku wynik nie może być
  korzystny dla anarchistów.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo