Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania wzroku w Poznaniu

Katarzyna Kamińska
Chorzy do niedawna nie zdawali sobie sprawy, że istnieje taka choroba jak AMD
Chorzy do niedawna nie zdawali sobie sprawy, że istnieje taka choroba jak AMD 123rf
Na jaką chorobę cierpi w Polsce prawie milion osób? Otóż schorzeniem tym jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Jest to przewlekła choroba powodująca uszkodzenie centralnej części siatkówki oka (tej właśnie plamki żółtej).

CZYTAJ - CHORZY CZEKAJĄ NA LEK

Najczęściej dolegliwość ta dotyka osób po 50. roku życia, ale coraz więcej czterdziestolatków ma problemy z poprawnym widzeniem. Osoby z AMD mają bowiem kłopoty z obserwowaniem rzeczy znajdujących się centralnie w polu widzenia. Obraz zakłócany przez jasne lub ciemne plamy "latające" przed oczami, obraz staje się zniekształcony, a barwy bledną. Pojawiają się kłopoty z czytaniem, oglądaniem telewizji czy jazdą samochodem. Zdarza się, że coraz trudniej jest rozpoznawać twarze. A to wszystko zupełnie bezboleśnie.

Specjaliści wyróżniają dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej: suchą i mokrą. Ta pierwsza jest znacznie częstsza i dotyczy około 90 proc. pacjentów z AMD. Jest wynikiem starzenia się i zmniejszania grubości siatkówki w plamce, a także odkładania się w plamce złogów barwnikowych. Najczęstszym objawem jest "przymglenie" obrazu.

CZYTAJ - TRACĄ WZROK I NADZIEJĘ

Postać mokra, inaczej zwana wysiękową, może przebiegać dynamiczniej. W tym wypadku uszkodzenie wzroku pojawia się znacznie szybciej niż w suchej postaci. Komórki siatkówki ulegają zniszczeniu, w centralnym polu widzenia powstają ślepe plamy, dochodzi do gwałtownego osłabienia wzroku.

Ważne, aby choroba została szybko zdiagnozowana i by pacjent rozpoczął leczenie, które może zatrzymać degradację siatkówki. Lekceważenie choroby może prowadzić do utraty wzroku.

Tymczasem pacjenci jeszcze do niedawna nie mieli pojęcia, że w ogóle takie schorzenie istnieje. Kłopoty z widzeniem kładli na karb wieku, naturalnego procesu starzenia się wzroku oraz zmęczenia.

Dla tych wszystkich, którzy niepokoją się o stan swoich oczu już w najbliższy poniedziałek (9 maja) w Poznaniu pojawi się specjalny autobus wyposażony w narzędzia diagnostyczne do badania wzroku.

Czterodniowa akcja bezpłatnych badań okulistycznych "Utrzymaj ostrość wzroku" skierowana jest przede wszystkim do osób po 50. roku życia. Wszyscy, którzy zechcą poddać się badaniu będą mogli skorzystać z bezpłatnej konsultacji z lekarzem i dwóch rodzajów badań.

Pacjenci będą mieli - za pomocą densytometru - zbadaną gęstość plamki żółtej oka oraz poddać się badaniu przeprowadzonemu za pomocą specjalnego aparatu fotograficznego tzw. fundus camery, która wykonuje seryjne zdjęcia dna oka.

W Poznaniu akcja potrwa cztery dni - od 9 do 12 maja. Autobus stać będzie w parku im. Jana Pawła II. Osoby, które wybiorą się na badania będą mogły również poznać profilaktykę dobrego wzroku.
owiedzą się, czego unikać a co robić, by utrzymać dobry wzrok do późnej starości. Że czasem wystarczy zmiana diety i rzucenie palenia, by jakość widzenia poprawiła się.

Za sprawność wzroku odpowiedzialne są bowiem m.in. karotenoidy, czyli naturalne utleniacze wspierające barierę ochronną oka. Pomagają antyoksydanty - zawarte przede wszystkim w warzywach i owocach witaminy o właściwościach przeciwutleniających.

CZYTAJ - URZĘDNICY KONTRA WZROK

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski