Poznań: 16-letni Kamil będzie sądzony jak dorosły

  Poznań: 16-letni Kamil będzie sądzony jak dorosły

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czy nastolatek bez dowodu osobistego może odpowiadać przed sądem jako osoba dorosła? W Polsce od kilku lat jest to możliwe, gdy dziecko zabije - tak jak 16-letni Kamil, który w lipcu ubiegłego roku udusił swoją młodszą koleżankę.
  Kamil P, 16-letni mieszkaniec Dąbcza w powiecie leszczyńskim, stanie przed Sądem Okręgowym w Poznaniu jako oskarżony o zamordowanie 14-letniej Agnieszki. Będzie sądzony jak osoba dorosła - młody wiek uchroni go jedynie przed dożywociem.

  W czwartek sytuacja nastolatka ostatecznie się wyjaśniła - poznański Sąd Okręgowy oddalił odwołanie obrońcy Kamila P. od decyzji leszczyńskiego sądu, który opierając się na opinii biegłych uznał, że chłopak może zostać oskarżonym w procesie karnym.

  Kamil przeszedł badania psychiatryczne oraz obserwację w szpitalu w Międzychodzie. Biegli uznali, że był poczytalny, gdy dusił nastolatkę. Ich opinia przesądziła o losie chłopaka. Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Lesznie stwierdził, że przekaże sprawę prokuraturze, a poznański sąd utrzymał tę decyzję w mocy.

  Gdyby opinia biegłych była inna, Kamil odpowiadał by przed sądem dla nieletnich, który mógłby umieścić go w poprawczaku - do ukończenia przez niego 21 lat. Potem byłby wolny...

  Kamil będzie oskarżony o zamordowanie 14-letniej Agnieszki, która 26 lipca ubiegłego roku wyszła przed południem z domu na spotkanie z koleżanką. Rodzice zgłosili wieczorem zaginięcie dziewczynki.

  Następnego dnia jej ciało znaleziono w rowie melioracyjnym. Policja zatrzymała Kamila jako podejrzanego o zabójstwo. Chłopak trafił do schroniska dla nieletnich, gdzie oczekiwał na decyzję sądu rodzinnego. Teraz trafi do aresztu. Grozi mu kara 25 lat więzienia.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo