Malowane ławki na 100-lecie palmiarni [FILM]

  Malowane ławki na 100-lecie palmiarni [FILM]

  Agnieszka Smogulecka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Palmiarnia i zabytkowy park Wilsona na Łazarzu są ulubionymi miejscami spacerów wielu poznaniaków i turystów

  Palmiarnia i zabytkowy park Wilsona na Łazarzu są ulubionymi miejscami spacerów wielu poznaniaków i turystów ©Grzegorz Dembiński

  Festyn dla rodzin, koncerty, w tym zespołu Strefa Zero, pokaz sztucznych ogni - między innymi takie atrakcje przewidziano na rozpoczęcie obchodów stulecia Palmiarni Poznańskiej. Od najbliższej soboty, jak się dowiedzieliśmy, aż do jesieni odbędzie się cykl imprez związanych z rocznicą.
  Palmiarnia i zabytkowy park Wilsona na Łazarzu są ulubionymi miejscami spacerów wielu poznaniaków i turystów

  Palmiarnia i zabytkowy park Wilsona na Łazarzu są ulubionymi miejscami spacerów wielu poznaniaków i turystów ©Grzegorz Dembiński

  Pierwsza palmiarnia powstała w latach 1910-1911. Składała się z części centralnej, w której prezentowano palmy oraz z dwóch skrzydeł, przeznaczonych do kolekcji kaktusów i roślin tropikalnych. Dziesięć lat później powstał pierwszy w Polsce dział akwarium, pawilon z basenem dla wiktorii królewskiej oraz dział roślin użytkowych. Pod koniec lat 20. minionego wieku, w związku z Powszechną Wystawą Krajową, powstał nowy obiekt - palmiarnia miała już siedem pawilonów.


  Czytaj także: Poznań: Od niedzieli można spacerować po botaniku

  Czytaj także: Poznań: W palmiarni owocuje kokos

  Czytaj także: Poznań: Palmiarnię odwiedził dzisiaj 3-milionowy gość

  Czytaj także: Poznań: Wiosenne porządki w palmiarni

  Szklarnie, mimo zniszczeń przetrwały wojnę, ale zostały zamknięte - ze względu na zły stan techniczny budynku - w 1978 roku. Trzecią, obecną palmiarnię, po odbudowie, można zwiedzać od 1 października 1992 roku.

  - Mamy tu niezliczone skarby - uśmiecha się Marek Krzyżaniak, zastępca dyrektora palmiarni. Jak mówi, trudno wybrać te, które wzbudzają największy zachwyt. - Zwiedzający często zatrzymują się przy basenie, w którego centralnym miejscu rośnie wiktoria królewska. Jej olbrzymie, unoszące się na wodzie liście, osiągają w naturze średnicę do 2 metrów i utrzymują ciężar do 50 kilogramów - mówi. - Możemy poszczycić się także kolekcją pokaźnych sagowców. Interesujące są również palmy.  Zobacz też pozostałe filmy w Glos.tv:

  Głos Wielkopolski partnerem Euro 2012

  Nurkowie szukają zwłok w Kanale Mosińskim


  Wiele osób, które odwiedzają palmiarnię, doceniają przede wszystkim to, w jaki sposób prezentowane są rośliny. Nie stoją równo w doniczkach, ale tworzą gąszcz - wchodząc do poszczególnych pawilonów mamy wrażenie, że przenieśliśmy się w inny rejon świata. Przechodząc po pawilonach niejednokrotnie trzeba odgarniać liście i pnącza opadające nad ścieżkami. Rośliny tak wypełniają szklarnie, że trudno dostrzec dachy. A przecież centralny pawilon ma niemal 19 metrów wysokości.

  - Uwielbiam palmiarnię - mówi pani Bożena z Łazarza, która z wnukami często chodzi do parku Wilsona, a w deszczowe dni wchodzi do szklarni. Zapewnia, że cała rodzina weźmie udział w obchodach 100-lecia obiektu. Imprezy mają się rozpocząć w sobotę, ale już widać pierwsze oznaki zbliżającej się rocznicy. Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych wczoraj zaczęli malować ławki w pobliżu muszli koncertowej w parku. Dziś będą kontynuować pracę, tak by w weekend można było odpocząć na odświeżonych siedziskach.

  - W sobotnie popołudnie odbędzie się w parku festyn rodzinny z zabawami dla dzieci - mówi Ewelina Janik z Biura Kształtowania Relacji Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - Około godziny 18 rozpoczną się występy artystyczne. Później prezydent Ryszard Grobelny uroczyście rozpocznie obchody. Po nim na scenę wejdzie poznański zespół Strefa Zero. Na godzinę 21 przewidujemy pokaz sztucznych ogni.

  Imprezy związane ze 100-leciem palmiarni potrwają aż do października.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo