Powiat koniński: Starosta odwołany ze stanowiska

  Powiat koniński: Starosta odwołany ze stanowiska

  Ola Braciszewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Małgorzata Waszak, dotychczasowy wicestarosta, podziękowała staroście Stanisławowi Bielikowi za współpracę

  Małgorzata Waszak, dotychczasowy wicestarosta, podziękowała staroście Stanisławowi Bielikowi za współpracę ©Ola Braciszewska

  To był prawdziwy przewrót majowy. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Konińskiego odwołano starostę Stanisława Bielika i co za tym idzie cały zarząd powiatu konińskiego. Rajcy jeszcze tego samego dnia wybrali nowego starostę, którym została Małgorzata Waszak, wicestarostę - Andrzeja Nowaka i przewodniczącego rady - Janusza Stankiewicza.
  Małgorzata Waszak, dotychczasowy wicestarosta, podziękowała staroście Stanisławowi Bielikowi za współpracę

  Małgorzata Waszak, dotychczasowy wicestarosta, podziękowała staroście Stanisławowi Bielikowi za współpracę ©Ola Braciszewska

  Pod koniec marca dziesięciu opozycyjnych radnych z Przyjaznego Powiatu, w skład którego wchodzą przedstawiciele SLD, PiS, PJN złożyło wniosek o odwołanie starosty Stanisława Bielika. Wśród zarzutów znalazło się pobranie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, brak rozliczenia dotacji za remont kościoła w Rychwale i zamieszczenie artykułu sponsorowanego przez powiat w gazecie PSL, w którym, zdaniem rajców, promowano osobę Stanisława Bielika.

  INFORMACJE Z WIELKOPOLSKI

  BLOGI, CZYLI NASI LUDZIE PISZĄ

  - Nie mówiłem tam o sobie, a o osiągnięciach powiatu. Faktem jest, że artykuł ten nie powinien ukazać się w tym miejscu i być finansowany z budżetu powiatu. Pieniądze na to wydane wraz z odsetkami zostały nam przez redakcję zwrócone - tłumaczył na sesji Stanisław Bielik. - Nie naruszyłem przepisów prawa. Zgadzam się, że urlop powinien być wykorzystany w naturze, ale w 2010 roku musiałem uczestniczyć w wielu ważnych dla powiatu wydarzeniach. Natomiast dotacja na remont kościoła w Rychwale została rozliczona w terminie - dodał starosta.

  Odparcie zarzutów przez Stanisława Bielika, nie przekonało większości radnych. W tajnym głosowaniu za jego odwołaniem opowiedziało się 15 radnych, a 9 było przeciw. Wynik głosowania pokazał, że koalicja PSL - PO - TS w powiecie przestała istnieć. Pięciu radnych koalicyjnych zagłosowało bowiem przeciw wybranemu niedawno na drugą kadencję staroście. - Jestem zaskoczony i czuję się oszukany. Okazało się, że koalicja była słaba - stwierdził S. Bielik.

  To był jednak początek niespodzianek, jakie przygotowali radni. Zaraz po odwołaniu starosty z PSL, złożony został wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktów dotyczących wyboru nowego starosty, wicestarosty i przewodniczącego rady. I radny Janusz Stankiewicz z SLD popełnił falstart.

  Oficjalnie jeszcze nie było wiadomo kto zostanie wicestarostą i czy będzie potrzeba wyboru nowego przewodniczącego. Ten niefortunny wniosek rajcy pokazał, że stanowiska zostały już podzielone przez nową, kolorową koalicję, w skład której poza PP weszły PO i TS.

  Na starostę zgłoszonych zostało dwóch kandydatów: dotychczasowy wicestarosta Małgorzata Waszak z PO i...ponownie Stanisław Bielik. W tajnym głosowaniu radni 15 głosami za zdecydowali jednak, że nowym starostą będzie Małgorzata Waszak. - Dziękuję za zaufanie. Ten wybór zobowiązuje mnie do godnego reprezentowania powiatu - mówiła M. Waszak.

  Wicestarostą został dotychczasowy przewodniczący rady powiatu - Andrzej Nowak z TS, na którego głosowało 14 radnych. Natomiast miejsce Nowaka w kierowaniu radą zajął Janusz Stankiewicz.

  Co z koalicją?
  Małgorzata Waszak zapewnia, że PO deklarowała podtrzymanie koalicji z PSL i TS. - Wynik głosowania nad odwołaniem starosty to był wyraźny sygnał do zmiany koalicji. To nie było planowane, przynajmniej ze strony PO. Znaleźliśmy się jednak w nowej rzeczywistości, przyjęliśmy propozycję wnioskodawców - mówi M. Waszak.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Potrzebne nam powiaty jak koszula w doopie

  Sal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Tak samo zresztą sejmiki wojewódzkie. Kolejne synekury dla partyjnych kolesi. Gminy i województwa w zupełności by starczyły. komuna, jak była, taka była ale powiaty skasowała i tylko na tym dobrze...rozwiń całość

  Tak samo zresztą sejmiki wojewódzkie. Kolejne synekury dla partyjnych kolesi. Gminy i województwa w zupełności by starczyły. komuna, jak była, taka była ale powiaty skasowała i tylko na tym dobrze wszyscy wyszli. Teraz nikt za nic nie odpowiada, kompetencje rozmyte pomiędzy wszelkiej maści urzędy, agencje itp., a syf i burdel coraz większy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo