Odkryli mogiłę

  Odkryli mogiłę ofiar sowietów

  Jacek Tomczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Szczątki 23 żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej rozstrzelanych przez Rosjan, odkryli w Przybysławicach (gm. Raszków) członkowie Stowarzyszenia Pomost z Gostynia.
  Z ziemi wydobyto także siedem tzw. ,,nieśmiertelników'', tym cztery czytelne. Dzięki temu uda się zidentyfikować ofiary zbrodni wojennej dokonanej we wsi przez Sowietów w 1945 roku.

  SZCZĄTKI W KARSACH

  - Ojciec opowiadał mi, że Niemcy wycofywali się przez wieś, kiedy dopadli ich Rosjanie - mówi Marian Domagała z Przybysławic.
  - To było prawdziwe polowanie na ludzi. Wyłapywali ich pojedynczo i na miejscu rozstrzelali. Bez sądu i zbędnych ceregieli. Wśród nich był nawet wysoki rangą oficer. Chyba nawet pułkownik, tak przynajmniej wspominał mi ojciec. Potem wszystkich wrzucili do dołu pod lasem i odjechali.

  Szczątki niemieckich żołnierzy zostaną pochowane z należnym ceremoniałem na cmentarzu wojskowym w Miłostowie. Z kolei "nieśmiertelniki" trafią do Niemiec, gdzie zostaną odczytane. Są to metalowe, dwuczłonowe blaszki noszone na szyi przez żołnierzy. W przypadku śmierci żołnierza, jeden człon jest odrywany i na jego podstawie skreśla się żołnierza z ewidencji, drugi pozostaje przy zwłokach. W czasie wojny posiadają je wszyscy żołnierze. Zawierają podstawowe dane o ich właścicielu, czyli stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz przydział służbowy.

  - Zwracamy się do osób, które znają miejsca, gdzie mogą być mogiły żołnierzy polskich, rosyjskich, niemieckich, by zgłaszali to do nas (nr tel. 607 101 703), a my zajmiemy się ich godnym pochówkiem - zapewnia Paweł Gruszka ze Stowarzyszenia Pomost w Gostyniu.

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo