Śrem: Zlikwidują szpital, aby opóźnić spłatę długów

  Śrem: Zlikwidują szpital, aby opóźnić spłatę długów

  Michał Czubak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Związki zawodowe obawiają się o przyszłość pacjentów i pracowników śremskiego szpitala

  Związki zawodowe obawiają się o przyszłość pacjentów i pracowników śremskiego szpitala ©Michał Czubak

  Radni powiatu śremskiego przyjęli uchwałę o rozpoczęciu procesu likwidacji szpitala. Ma to pomóc powiatowi i lecznicy w spłacie długów. Śremianie jednak obawiają się, że odbije się to negatywnie na funkcjonowaniu placówki.
  Związki zawodowe obawiają się o przyszłość pacjentów i pracowników śremskiego szpitala

  Związki zawodowe obawiają się o przyszłość pacjentów i pracowników śremskiego szpitala ©Michał Czubak

  Decyzja o wszczęciu procesu likwidacji lecznicy wynika ze zmiany ustawy o działalności leczniczej, która wchodzi w życie 1 lipca. Spowodowałaby ona, że 66 milionów długu, jaki ciąży na śremskim szpitalu, musiałby zostać spłacony w ciągu roku. Jak twierdzi Piotr Ruta, starosta śremski, to kwota znacznie przekracza możliwości finansowe samorządu. Przyjęcie uchwały pozwala powiatowi rozłożyć spłatę zadłużenia na znacznie dłuższy czas.

  Czytaj także: Śrem: Szpital ma kontrakt i szefa

  Czytaj także: Śrem: Mieszkańcy z kalendarza wypromują miasto w Wielkopolsce

  - Obecnie nie likwidujemy niczego, tylko zaczynamy pewien proces. Za około miesiąc dopiero podejmiemy uchwałę o likwidacji, a w praktyce będziemy mieli na to 10 lat. Nowa ustawa natomiast uniemożliwia taki ruch - argumentował Piotr Ruta.

  Jednak początek procesu likwidacji lecznicy wzbudza niepokój zarówno wśród pracowników szpitala, jak i wśród samych śremian.

  - Byliśmy bardzo zdumieni takim zachowaniem - mówi Grażyna Skrzypniak, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu w Śremie. -

  Przekształcenie szpitala w spółkę niczego nam nie gwarantuje, w dalszym ciągu obawiamy się o naszą przyszłość - dodaje pielęgniarka.

  Niezadowolenie szpitalnych związkowców doprowadziło ich do wysunięcia wniosku do rady powiatu śremskiego z prośbą o odwołanie starosty Piotra Ruty, oraz całego zarządu powiatu śremskiego.

  - Nie wiem, czy nie będę musiał się leczyć gdzieś indziej - obawia się śremianin

  - Nie wiem, gdzie przyjdzie nam się leczyć i za jakie pieniądze - mówi Piotr Kowalczyk ze Śremu. - Czy przyjdzie mi i mojej rodzinie się leczyć w innym szpitalu. Nikt tego nie wie - stwierdza. Mężczyzna ma jednak nadzieję, że uda się pozostawić śremski szpital w niezmienionym kształcie.
  Pomysł na przekształcenie szpitala nie podoba się też samorządowej opozycji. - Nie zgadzamy się na taką formę prywatyzacji - mówi Piotr Skrzypniak z SLD. - Żądamy konkretów, a nie ogólników, które niczego nie wnoszą - dodaje.

  A jak na razie powiat nie ma jasnego planu na ratowanie szpitala. Władze powiatu przyznają, że przekształcenie szpitala w spółkę może przybrać wiele form. - Nie jestem teraz w stanie odpowiedzieć, jak będzie konkretnie wyglądać ten proces. Będziemy na nie mogli odpowiedzieć dopiero po 11 maja - twierdzi starosta.

  Wówczas ma nastąpić otwarcie ofert na prowadzenie szpitala przez podmiot zewnętrzny. Jednak jak na razie żadna oferta jeszcze nie wpłynęła, chociaż potencjalni oferenci już pytają starostwo o szczegóły.

  Niewykluczone, że powiat odda 100 procent udziałów w szpitalu nowemu operatorowi. Jednak starosta liczy, że w Śremie uda się wprowadzić podobne rozwiązanie, jakie właśnie przyjęto w Środzie Wielkopolskiej. Tam zdecydowano, że powiat zachowa minimum 51 proc. udziałów w spółce prowadzącej średzką lecznicę. Śremski starosta stara się też uspokoić śremian i zapewnia, że jakość śremskiej służby zdrowia powinna się poprawić.

  - Wydaje mi się, że raczej możemy się spodziewać otwierania nowych usług medycznych, niż zamykania obecnych oddziałów w szpitalu. Wynika to z tego, że lecznica potrzebuje większej możliwości dopływu przychodów z NFZ, a te mogą pochodzić właśnie z otwarcia nowych oddziałów.


  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  widzisz wyksztalcony

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 36

  widzisz jesteś wykształcony a bezrobotny ha,ha,ha za czasów komuny bezrobotnych nie było a ta twoja ukochana solidarność ma następujace osiagnięcia . 1/ ponad 2 mln zarejestrowanych bezrobotnych z...rozwiń całość

  widzisz jesteś wykształcony a bezrobotny ha,ha,ha za czasów komuny bezrobotnych nie było a ta twoja ukochana solidarność ma następujace osiagnięcia . 1/ ponad 2 mln zarejestrowanych bezrobotnych z czego ogromna ilość bez prawa do zasiłku 2/ tyle samo pracuje na czarno 3/ ponad 2 mln wyjechało z kraju szukać pracy bo w ukochanej RP umarli by z głodu 4/ zadłużenie zagraniczne zwiększone ponad 7 razy od tego co pozostawili komuchy 5/ dług wewnetrzny siega prawie 8oo mld zł 6/ prztłaczająca większość zakładów pracy doprowadzono do ruiny. Podpisujesz się wykształcony i tu sie zastanawiam jaką ty uczelnie skończyłeś że jesteś taki ciemny.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Jurusia

  wykształcony a bezrobotny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 32

  Tylko PZPR nic nie obiecywała (nie licząc gruszek na wierzbie) i słowa dotrzymała. Już dawno w lecznictwie powinna być wolna konkurencja. Ale wtedy lewiznowate nie mogłyby żyć za nasz pieniądze...rozwiń całość

  Tylko PZPR nic nie obiecywała (nie licząc gruszek na wierzbie) i słowa dotrzymała. Już dawno w lecznictwie powinna być wolna konkurencja. Ale wtedy lewiznowate nie mogłyby żyć za nasz pieniądze zabierane przez NFZ. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niech ida na skargę do solidarnosci

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 27

  niech ida na skarge do solidarności,przecież to solidaruchy obiecały raj na ziemi gdy zostanie obalona komuna ha,ha,ha ale was wydymali mozna powiedzieć że od tyłu i bez mydła.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  * * *

  shire (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 44

  Kto następny? :(

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo