Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oda do maturzysty

Sylwia Bukowska
Matura z języka polskiego nie ominie nikogo. Podchodzi do niej nie tylko przyszły polonista, ale również lekarz, ekonomista, inżynier. Właśnie z tego powodu arkusz na poziomie podstawowym nie powinien spędzać snu z powiek umysłom ścisłym. W zeszłym roku spędzał - niepotrzebnie. Są pewne wymogi, na które należy zwrócić uwagę, a po rozwiązaniu zadań zgodnie ze wskazówkami nie należy się obawiać wyniku poniżej 30 procent.

Zarówno w przypadku części obejmującej czytanie ze zrozumieniem jak i rozprawki interpretacyjnej istnieją pewne schematy, według których zadania są oceniane. Zapoznanie się z nimi pozwoli Wam, maturzystom udzielić takich odpowiedzi, które będą pokrywały się z tymi zamieszczonymi w kluczu.

Przed podejściem do rozwiązywania czytania ze zrozumieniem należy zapoznać się z tekstem, zastanowić nad jego głównym przesłaniem i sensem jako całości. Szczególną uwagę zwróć na treść poleceń. Jeżeli pytanie wymaga podania dwóch przykładów nie możemy wypisać jednego lub czterech. Niezastosowanie się do treści zadania spowoduje, że otrzymasz za nie zero punktów. Kiedy nie jesteś pewien odpowiedzi wybierz tę, która wydaje Ci się najbardziej prawdopodobna. Staraj się nie zostawiać luk.
W najgorszym wypadku strzelaj. Na zadania otwarte odpowiadaj krótko i precyzyjnie. Staraj się nie tworzyć rozbudowanych struktur gramatycznych, bo może to doprowadzić do niepotrzebnych błędów logicznych czy składniowych. W pytaniach zamkniętych zaznaczaj tylko jeden z podpunktów, chyba że zostanie wyraźnie podkreślone, że musisz wskazać ich więcej. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w tekście. Jeżeli ułatwi Ci to pracę możesz zaznaczać na marginesie ważniejsze fragmenty. Nie będzie miało to żadnego wpływu na ocenę. Pamiętaj, że pracujesz wyłącznie na podstawie tekstu. Inne odpowiedzi, nawet pomimo tego, że będą poprawne merytorycznie nie zostaną uznane przez egzaminatora. I jeszcze jedno. Cytuj tylko wtedy, gdy jesteś o to poproszony.
We wszystkich innych wypadkach odpowiadaj własnymi słowami.

W przypadku rozprawki interpretacyjnej rozpocznij pracę od tzw. wstępnego rozpoznania całości - określ jaki jest nadrzędny sens tekstu w związku z tematem oraz ustal co jest przedmiotem rozważań. W drugiej części pracy powinna znaleźć się poparta argumentami analiza utworu odwołująca się do jego całości. Zwróć również uwagę na konteksty ( np. literacki, kulturowy, historyczny itp.) a także zastosowane środki artystyczne i ich funkcje. Ostatnia część pracy obejmuje wnioski, w których podsumowujemy swoje ustalenia i stawiamy wynikającą z pracy tezę. Pamiętaj o prawidłowej kompozycji podzielonej na akapity i unikaj błędów rzeczowych - pisz jedynie to czego jesteś stuprocentowo pewien.

Być może wskazówki, które z przeznaczenia mają ułatwić prace wydają się równie straszne jak same polecenia z arkuszy ale nie taka matura straszna jak ją malują. W zeszłym roku podobne porady zdały egzamin. Dosłownie. Odsetek egzaminacyjnych sukcesów z języka polskiego w maju 2010 wyniósł 95 procent. Wy, tegoroczni maturzyści jako kolejny rocznik stoicie przed nie lada wyzwaniem. Wyzwaniem, z którego na pewno wyjdziecie zwycięsko.

Powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski