Poznań: W weekend odbędzie się zlot Rolls-Royce-ów i...

  Poznań: W weekend odbędzie się zlot Rolls-Royce-ów i Bentleyów

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Już wkrótce poznaniacy będą mogli podziwiać 20 przepięknych rolls-royce’ów i bentleyów

  Już wkrótce poznaniacy będą mogli podziwiać 20 przepięknych rolls-royce’ów i bentleyów ©archiwum

  Dwadzieścia pereł europejskiej motoryzacji pojawi się na poznańskich ulicach w ramach II Międzynarodowego Zlotu Rolls-Royce & Bentley Poznań 2011.
  Już wkrótce poznaniacy będą mogli podziwiać 20 przepięknych rolls-royce’ów i bentleyów

  Już wkrótce poznaniacy będą mogli podziwiać 20 przepięknych rolls-royce’ów i bentleyów ©archiwum

  Są drogie i piękne. Kojarzą się z angielską arystokracją, królewskim trybem życia i pełną przepychu oprawą. Choć rolls-royce’y i bentleye to na co dzień nie auta dla każdego, w najbliższy weekend będzie inaczej.

  - To będzie szeroki przegląd obu marek od lat 30., aż do modeli najnowszych - zapowiada Paweł Sławiński, komandor zlotu i właściciel bentleya z 1963 roku. - W zasadzie reprezentowane będzie każde dziesięciolecie - dodaje.


  Czytaj także: Kórnik: Zlot samochodów porsche

  Czytaj także: Majówka: Fani trabantów na zlocie nad Maltą

  Poznaniacy będą mogli podziwiać 20 zabytkowych samochodów. Wśród nich po raz pierwszy zostanie zaprezentowany rolls-royce 25/30 H.P. z lat 30., a także kilka rodzajów rolls-royce’ów i bentleyów Silver Cloud.

  Zlot ma być okazją, by w jednym miejscu zgromadzić rzadkie egzemplarze, których nie można zobaczyć na co dzień.
  - Trudno podać dokładną liczbę tych samochodów w Polsce, ale według moich szacunków to około 250 egzemplarzy - mówi Paweł Sławiński. - Zgromadzenie chociaż kilku sztuk w jednym miejscu to duży wyczyn. Bo nawet w trakcie zlotów na terenie Niemiec zachęcenie do równoczesnego przyjazdu kilkunastu właścicieli jest dużym wyczynem - podkreśla komandor zlotu.

  Niemal wszystkie samochody w Polsce pochodzą z Anglii lub zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych. Jest ich ciągle tak niewiele, bo to auta drogie pod każdym względem.

  Choć wciąż sprawnego rolls-royce’a można kupić już za około 40 tys. złotych, prawdziwym wyczynem jest utrzymanie samochodu. Rolls to spalanie po 20-30 litrów na sto kilometrów i kosztowne naprawy. Właściciele wiedzą, że remont za 100 czy 150 tysięcy złotych nie jest niczym zaskakującym.

  Weekendowy zlot rozpocznie się w sobotę o godzinie 13. Pod eskortą policji auta przejadą m.in. koło katedry, zamku, Cytadeli, a także uliczkami Starego Miasta. Na koniec parady samochody wjadą na dziedziniec Urzędu Miasta, by ostatecznie zatrzymać się na płycie Starego Rynku. Tu poznaniacy będą je mogli dokładnie obejrzeć.

  - Wśród atrakcji dla mieszkańców planujemy wybór miss zlotu, a także pokazanie unikatowego modelu wyprodukowanego w USA, który wkrótce będzie remontowany - mówi P. Sławiński. - Warto się pofatygować, bo auto jest naprawdę zjawiskowe. Wysokie jak kareta umożliwiało arystokracie spokojnie wejść i usiąść bez zdejmowania cylindra- dodaje. W niedzielę samochody przejadą do Kórnika, gdzie będzie można je podziwiać przed zamkiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo