Wągrowiec: Zbiórka na renowację zabytkowych grobów

  Wągrowiec: Zbiórka na renowację zabytkowych grobów

  Iza Marcinkowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wągrowieckie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej wraz z parafią farną wyszło z inicjatywą zbiórki pieniężnej, z której wpływ zostanie przeznaczony na zabezpieczenie i renowację zabykowych grobowców znajdujących się na cmentarzu starofarnym - o temacie pisaliśmy już na łamach "Głosu Wielkopolskiego". Pierwszym etapem akcji "Wszyscy odnawiamy Wągrowieckie Powązki" była kwesta, którą towarzystwo przeprowadziło na dwóch cmentarzach: staro- i nowofarnym 21, 22 kwietnia i 23 kwietnia.
  - Pierwsza zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem na ratowanie Wągrowieckich Powązek jest już za nami. Choć kwota, jaką zebraliśmy, jeszcze nie została policzona, wiemy, że było warto podjąć tę akcję. Siedemnaście osób uczestniczących w tym przedsięwzięciu spotkało się z wielką życzliwością osób odwiedzających w tym przedświątecznym okresie cmentarze. Do puszek trafiały i przysłowiowe "wdowie grosze", i banknoty - relacjonuje szefowa TPZP Kinga Babicz.


  - Akcję będziemy na pewno kontynuować. W najbliższym czasie zapadną decyzje, kiedy odbędą się następne kwesty. Liczymy, że uda się nam zaangażować w nią włodarzy naszego miasta i znanych jego mieszkańców - dodaje Babicz. Proces odnawiania grobów będzie odbywał się pod nadzorem wielkopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Aleksandra Starzyńskiego.

  - Cmentarz starofarny w Wągrowcu jest wpisany do rejestru zabytków. Z pojedynczymi grobami jest różnie: jedne są wpisane, inne nie. Obecnie oceniam, że większość grobów da się odrestaurować - mówi Starzyński.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo