Piła: Brakuje dentystów i pielęgniarek

  Piła: Brakuje dentystów i pielęgniarek

  Agnieszka Kledzik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Opieka zdrowotna dzieci jest niewystarczająca - takie jest zdanie rodziców, nauczycieli i samych lekarzy. - Tylko w trzech szkołach dzieci mają dostęp do stomatologa, a pielęgniarka w przedszkolu pojawia się tylko przez cztery godziny... w miesiącu - oburza się Krzysztof Muchewicz, radny miasta.
  Przepisy są takie, że opieką objęte są tylko dzieci w wieku 6 lat. Pielęgniarki w przedszkolach lub w szkołach, w zależności, gdzie dziecko uczęszcza, wykonują tak zwany bilans 6-latka. Młodsze dzieci opieki medycznej nie mają.

  - Pielęgniarka bez zgody rodziców nie może sprawdzić nawet, czy dziecko ma wszy - mówi Bogna Oleszak, dyrektor przedszkola nr 8 w Pile.

  Narodowy Fundusz Zdrowia, nie pozostawia złudzeń.

  - Utrzymanie higienistki w każdej szkole nie jest ze względów finansowych możliwe. Jedna pielęgniarka musi objąć opieką tysiąc dzieci, jeżeli mało jest dzieci w przedszkolu czy szkole, to wówczas pielęgniarka musi wędrować z miejsca na miejsce i nie jest w stanie poświęcić dzieciom więcej czasu niż te 4 godziny w miesiącu - odpowiada Danuta Radowiecka z pilskiej delegatury NFZ.

  Również stomatologów dziecięcych jest zbyt mało.

  - W tej chwili zapisujemy już na wizytę na połowę czerwca - twierdzi Bożena Zabłocka, stomatolog z gabinetu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Pile.

  O zdrowe zęby dzieci mają dbać rodzice. A z tym różnie bywa, jedne dzieci są otoczone taką opieką i profilaktyką, inne zaś nie. NFZ twierdzi, że gabinetach stomatologicznych wszystkie dzieci mają prowadzoną fluoryzację. Stomatolodzy odpowiadają, że tylko te dzieci, które do tego gabinetu trafią.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oIDqsVdia

  cMVlhgmtAeNVO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

  I had no idea how to appraoch this before—now I’m locked and loaded.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  vcGxPbvhmnLnBJDHRaf

  pqVGlqtiWLair (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

  Now I feel stupid. That's celaerd it up for me

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo