Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II na celowniku tajnych służb PRL

Krzysztof M. Kaźmierczak
Zdjęcie bezpieki: Jan Paweł II w Gnieźnie w 1979 roku
Zdjęcie bezpieki: Jan Paweł II w Gnieźnie w 1979 roku Archiwum IPN - oddział w Poznaniu
O Janie Pawle II zbierało informacje tysiące agentów. Poznańska SB pierwsza dowiedziała się, że Karol Wojtyła może zostać papieżem.

Każda pielgrzymka papieża do Polski była ogromną mobilizacją Służby Bezpieczeństwa. Jan Paweł II był obserwowany, podsłuchiwany i fotografowany. Ale nawet wtedy, gdy przebywał z dala od kraju, w Watykanie cały czas organy bezpieczeństwa PRL zbierały informacje o papieżu. Służyły one m.in. do opracowywania strategii wobec władz kościelnych.

Co ciekawe, poznańska SB miała duże osiągnięcia w zdobywaniu wiedzy o Janie Pawle II, i to nawet w czasach, gdy był on kardynałem. Do dzisiaj wśród byłych funkcjonariuszy krąży informacja, że właśnie bezpieka z Poznania "przepowiedziała" wybór Wojtyły na papieża. Faktycznie w dokumentach SB przechowywanych w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej zachował się raport tajnego współpracownika z 1972 roku, który donosił, że gdyby wtedy odbyło się konklawe, to właśnie Karol Wojtyła byłby jednym z najpoważniejszych kandydatów na papieża. Doniesienie trafiło do najwyższych władz państwowych, a tym, że bezpieka "przepowiedziała" wybór Wojtyły chwalił się gen. Czesław Kiszczak podczas obrad Okrągłego Stołu.

Tajne służby PRL uzyskiwały informacje o polskim papieżu nie tylko od agentów przebywających w Watykanie. Cennym źródłem informacji były również osoby, które wcale nie wyjeżdżały z Polski, lecz miały kontakty z dostojnikami kościelnymi znającymi Jana Pawła II lub jego bliskich współpracowników.

Przykładowo, w grudniu 1978 roku odbyło się spotkanie dziekanów diecezji gnieźnieńskiej (było wśród nich kilku tajnych współpracowników) z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Prymas przedstawił na nim swoje spostrzeżenia z konklawe, na którym wybrano Wojtyłę na papieża (odbyło się ono zaledwie dwa miesiące wcześniej). Powiedział, że był on "przygotowany na ewentualny wybór, ponieważ podczas poprzedniego konklawe otrzymał dosyć dużą liczbę głosów - zwłaszcza od kardynałów z państw zachodnich". Z zachowanej notatki przesłanej kierownictwu SB przez ppłk. Edwarda Gierę, naczelnika Wydziału IV w Poznaniu wynika, że podczas spotkania "Wyszyński wspomniał o możliwości przyjazdu papieża do Polski w 1979 roku". W tym czasie była to informacja o dużej wadze, gdyż nie było jeszcze żadnych ustaleń dotyczących wizyty Jana Pawła II.

Wśród doniesień dotyczących głowy Kościoła katolickiego wyróżniały się informacje przekazywane przez TW o pseudonimie "Zagórski" (był to znany poznański teolog, kapłan zarejestrowany przez bezpiekę w 1955 roku, obecnie już nieżyjący). Przykładowo w maju 1980 roku donosił on, że według kurialistów poznańskich i wykładowców Arcybiskupiego Seminarium Duchownego "obecną działalność papieża cechuje duża nerwowość" wynikająca m.in. z choroby oraz istnienia opozycji w stosunku do Jana Pawła II "wśród hierarchii i kleru na Zachodzie".

Agent poinformował także, że w watykańskim wydaniu gazety "L'Osservatore Romano" opublikowano oświadczenie papieża, że "Jego Świątobliwość oświadcza, że nie jest przyjacielem ks. Malińskiego". Chodziło o rozpowszechnianie przez pisarza (który, jak okazało się po latach, sam był zarejestrowany jako TW) w prasie włoskiej i książkach informacji na temat jego rzekomych przyjacielskich związków z papieżem.

W lipcu 1980 roku TW "Zagórski" przekazał natomiast SB, iż "z informacji przywożonych przez polskich księży z Watykanu wynika, że według tamtejszych ocen ostatnie podróże zagraniczne Jana Pawła II coraz bardziej przybierają charakter polityczny, dlatego też są negatywnie oceniane przez pracowników Kurii Rzymskiej". W doniesieniu pojawiła się też informacja, że "według jednej z przepowiedni pontyfikat Jana Pawła II ma skończyć się we krwi" (było to jeszcze przed zamachem na papieża).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jan Paweł II na celowniku tajnych służb PRL - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski