Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO]

  Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zakończyło się śledztwo w sprawie CASY

  Zakończyło się śledztwo w sprawie CASY ©Waldemar Wylegalski

  Świąteczny i mokry poniedziałek. Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II. World Press Photo w Poznaniu. Koniec śledztwa w sprawie CASY. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Poznaniu - oto najważniejsze wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv
  Zakończyło się śledztwo w sprawie CASY

  Zakończyło się śledztwo w sprawie CASY ©Waldemar Wylegalski  Poniedziałek był dniem świątecznym i mokrym. Niektórzy byli wodą oblewani, inni święceni a jeszcze inni pod wodę zanurzyli się z własnej i nieprzymuszonej woli.

  Tradycyjnego dyngusa odprawiła w Dziekanowicach młodzież z zespołu pieśni i tańca Wiwaty. Byli przebierańcy, którzy chodzili od domu do domu, zbierając od gospodarzy datki. Było też obfite polewanie wodą. Głębokiego nura pod wodę dały z kolei Morsy, którzy nad jeziorem w Strzeszynku odprawili swój podwodny rytuał dzielenia się jajem.

  W Gnieźnie z kolei lany poniedziałek zbiegł się w tym roku z odpustem ku czci świętego Wojciecha. - patrona Polski i zjednoczonej Europy. W tym roku uroczystości świętowojciechowe były przygotowaniem duchowym i dziękczynieniem za wyniesienie na ołtarze Papieża Polaka.

  Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II trwały cały tydzień. Pierwsze pielgrzymki do Rzymu wyjechały już we wtorek. Ta największa archidiecezjalna wyruszyła w czwartek. Kuria zadbała też jednak o tych, którzy pozostali w kraju. Do wspólnego przeżywania tej wielkiej dla wszystkich wiernych katolickich chwili zapraszają Wielkopolan na Łęgi Dębińskie.

  Odbędzie się tam specjalna transmisja mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Wierni obejrzą ją na trzech ogromnych telebimach - każdy o powierzchni 30 mkw. Organizatorzy zapewniają, że są gotowi na przyjęcie na Łęgach Dębińskich nawet 20 tys. osób.

  Najlepsze fotografie prasowe świata znów w Poznaniu. W środę w Centrum Kultury Zamek odbył się wernisaż i jednocześnie polska premiera wystawy World Press Photo. Ekspozycję można oglądać do 20 maja.

  Wystawa obejmuje zdjęcia nagrodzone w tegorocznym konkursie World Press Photo. Nagrody przyznawane są w dziewięciu kategoriach, wybierane jest też zdjęcie roku. Tym razem tytuł ten jury przyznało fotografii południowoafrykańskiej fotoreporterki Jodi Bieber, przedstawiającej portret 18-letniej Bibi Aishy, Afganki, której mąż obciął nos i uszy za to, że od niego uciekła.

  Wśród laureatów tegorocznego konkursu jest dwóch polskich fotoreporterów: Tomasz Gudzowaty, którego nagrodzono za fotoreportaż o amatorskich wyścigach samochodowych w Meksyku i Filip Ćwik z Napo Images, którego wyróżniono za fotoreportaż o polskiej żałobie narodowej po katastrofie w Smoleńsku.

  Zakończyło się śledztwo w sprawie CASY. Dochodzenie trwało 3 lata. Według prokuratury do tragedii, w której zginęło 20 żołnierzy, przyczynił się "czynnik ludzki", przede wszystkim błędy pierwszego pilota, który sam zginął w katastrofie tego samolotu.

  Samolot CASA rozbił się w styczniu 2008 roku. Na pokładzie zginęło 20 osób - cztery osoby załogi i 16 lotników, którzy wracali z Krakowa z konferencji poświęconej bezpieczeństwu lotów. W toku śledztwa ustalono, że samolot był sprawny, a warunki wystarczające, by bezpiecznie wylądować.

  Przed sądem stanie kontroler z Mirosławca - porucznik Adam B. Będzie odpowiadał tylko za niedopełnienie obowiązków. Zdaniem prokuratorów nie ponosi on współodpowiedzialności za katastrofę. Gdyby nie błędy popełnione przez załogę, samolot mógłby bowiem przelecieć nad lotniskiem.

  W piątek minister Kwiatkowski wmurował kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Poznaniu. Budynek ma powstać do 2015 roku. Koszt budowy to ponad 100 milionów zł. Całość wraz z wyposażeniem ma kosztować około 150 milionów zł.

  W nowym gmachu, który będzie cztery razy większy od obecnego, oprócz sal rozpraw będzie się mieścić też centrum gospodarcze, centrum pracy i ubezpieczeń społecznych, a także archiwum. Budynek będzie miał siedem kondygnacji i będzie w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.


  Pozostałe filmy w serwisie Głos.TV:

  Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Sądu Okręgowego

  Pielgrzymka duszpasterstwa akademickiego oo. Franciszkanów wyrusza do Rzymu

  Polska premiera World Press Photo w Poznaniu

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  FWOXYFYkPBIkw

  CtnnXSWFidMiXVVBiZZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 28

  In awe of that answer! Rlaely cool!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo