Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poniedziałek 2 maja to ostatni dzień na rozliczenie PIT-ów

Monika Kaczyńska
Poniedziałek 2 maja to ostatni dzień na rozliczenie PIT-ów
Poniedziałek 2 maja to ostatni dzień na rozliczenie PIT-ów Fot. WOJCIECH BARCZYNSKI / POLSKAPRESSE
Jeszcze tylko do poniedziałku 2 maja mamy czas na rozliczenie się z podatków za ubiegły rok. Wiele osób już się rozliczyło, ci którzy jeszcze tego nie zrobili mogą w dalszym ciągu uniknąć kolejek w urzędach skarbowych i na pocztach, korzystając z rozliczenia przez internet.

Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i postępować wedle instrukcji. Nie trzeba mieć podpisu elektronicznego, do identyfikacji służą standardowe dane oraz kwota przychodu za ubiegły rok. Aby zostać rozpoznanym przez system trzeba ją wpisać dokładnie taką jaką podaliśmy w ubiegłorocznej deklaracji.

- Oprogramowanie dokonuje automatycznych obliczeń, a także wychwytuje błędy logiczne w zeznaniu, a także jest całkowicie bezpieczne. Z roku na rok korzysta z niego więcej osób - mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Poznaniu.

Warto też pamiętać, że trzeba zapisać na dysku twardym zarówno zeznanie (choćby po to, by w przyszłym roku łatwo było znaleźć kwotę przychodów, która będzie potrzebna do identyfikacji), a także Urzędowe Potwierdzenie Odbioru generowane przez system.

Ci podatnicy, którzy zdecydują się rozliczać na papierze i wysyłają zeznania pocztą powinni sprawdzić czy PIT jest podpisany. - Brak podpisu zdarza się często. Bez tego urząd skarbowy nie może zeznania przyjąć i musi wzywać podatnika do uzupełnienia braków - podkreśla Małgorzata Spychała-Szuszczyńska. W przypadku wspólnego rozliczania się małżeństwa wystarczy, że PIT podpisze jedna osoba.

Z kolei podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy rozliczają się przy użyciu PIT 36 i 36 L w deklaracji muszą wpisać wpłacone kwoty zaliczek na podatek dochodowy w poszczególnych miesiącach. Zdarza się, że ich wysokość podana w zeznaniu nijak się ma do wysokości faktycznych miesięcznych wpłat, a zgadza się jedynie suma końcowa. To, niestety, nie wystarczy urzędowi skarbowemu, a podatnik musi skorygować zeznanie.

Każdy z podatników może przekazać 1 proc. podatku wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Wystarczy wpisać tylko jej numer KRS. Zanim to jednak zrobimy warto sprawdzić na liście Ministerstwa Pracy i Spraw Społecznych czy organizacja, którą planuje się wesprzeć ma status organizacji pożytku publicznego.

Część tych, które korzystały z takiego statusu w ubiegłym roku już go nie posiada, do listy z kolei dołączyły nowe. Ich lista, zawierająca wszystkie konieczne do przekazania 1 proc. podatku dane jest dostępna na stronie internetowej www.pozytek.gov.pl.

Choć nie jest to obowiązkiem, w zeznaniu podatkowym można podać kontaktowy numer telefonu. - W razie jakichkolwiek wątpliwości lub wtedy, gdy nie można skorygować zeznania z urzędu taki numer kontaktowy pozwala się bardzo szybko porozumieć z podatnikiem i wyjaśnić sprawę - mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska. - Obie strony unikają w ten sposób niepotrzebnej straty czasu, dlatego bardzo zachęcamy, by z tej możliwości korzystać - dodaje.

Kto ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące sposobu rozliczenia podatku może zasięgnąć informacji w każdym urzędzie skarbowym. Te instytucje w najbliższych dniach pracują dłużej niż zwykle. 28 i 29 kwietnia (w czwartek i piątek) oraz 2 maja (w poniedziałek), urzędnicy będą przyjmowali interesantów co najmniej do godziny 18. Urzędy będą czynne także w sobotę między godziną 9 a 13.

Można także skorzystać z pomocy konsultanta przez telefon. Z telefonów stacjonarnych do Krajowej Informacji Podatkowej można dodzwonić się za cenę jednego impulsu. Wystarczy wykręcić numer 801 055 055, numer telefonu dla korzystających z telefonów komórkowych to (22) 330 03 30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski