Poznań: Uliczki wokół Starego Rynku tylko dla pieszych!

  Poznań: Uliczki wokół Starego Rynku tylko dla pieszych!

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nielegalnie zaparkowane samochody, niedozwolone reklamy, brak ławek i koszy na śmieci czy leżące na ulicy niedopałki. Uwadze radnych z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego nic w środę nie umknęło. Mariusz Wiśniewski zorganizował poznaniakom i przedstawicielom miejskich służb spacer po okolicach Starego Rynku i Jeżycach.
  Radny Mariusz Wiśniewski na jeden dzień stał się przewodnikiem "wycieczki" po Starym Rynku i Jeżycach

  Radny Mariusz Wiśniewski na jeden dzień stał się przewodnikiem "wycieczki" po Starym Rynku i Jeżycach ©Fot. Waldemar Wylegalski

  - Akcja ma znaczenie symboliczne. Nie chcemy zastępować miejskich służb, ale zwrócić uwagę na problemy - mówi Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji. - Dlaczego wybraliśmy taką formę? Chcieliśmy dotknąć problemu, a nie przemawiać zza biurka w Urzędzie Miasta - dodaje.

  W "wycieczce" uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich, Straży Miejskiej, Urzędu Miasta i Zarządu Zieleni Miejskiej. Wzięli w niej również udział członkowie rad osiedli (Stare Miasto i Jeżyce), którzy podczas spaceru, zgłaszali swoje uwagi , zadawali pytania i na bieżąco uzyskiwali na nie odpowiedzi.

  Spacer rozpoczął się o godzinie 12, przed wejściem do Starego Browaru. W pierwszej kolejności uczestnicy przeszli ulicą Półwiejską. Już tutaj zgłaszano wiele zastrzeżeń.
  - Chcemy, aby w pobliżu miejsca naszego zamieszkania było czysto i bezpiecznie - zaznacza Krzysztof Kopczyński z Rady Osiedla Stare Miasto. - Mieszkam na Królowej Jadwigi. Codziennie chodzę ulicą Półwiejską. Uważam, że jest tu za mało ławek i stojaków na rowery, a kosze na śmieci są słabo oznaczone.

  Radni i przedstawiciele miejskich służb przemierzyli cały Stary Rynek. Trasa przebiegała ulicami: Szkolną, Gołębią, Wrocławską, Kozią i Klasztorną. Objęła także Wodną, Ślusarską, Wielką oraz Żydowską. Po drodze dopatrzono się braku koszy na śmieci. Jest brudno. Firmy sprzątające nie wywiązują się ze swych obowiązków. Na ulicach leżało szkło i niedopałki papierosów.

  Zwrócono także uwagę na zaklejone skrzynki elektryczne, wypisane wulgaryzmy na murach czy zdewastowaną kostkę brukową. Prawdziwą plagą są jednak nielegalnie zaparkowane samochody. Szczególnie widoczne jest to na ulicach Mokrej i Wronieckiej. Strażnicy miejscy udzielili wielu upomnień. Mimo że były godziny południowe na ulicach stały dostawcze samochody.

  - To rozległy problem. Połowa naszych interwencji dotyczy właśnie źle zaparkowanych samochodów - podkreśla Wojciech Ratman, komendant Straży Miejskiej Poznania. - To nie tylko parkowanie na chodnikach, ale również niszczenie zieleni. Wielu jest również kierowców, którzy stawiają samochód niezgodnie z przepisami poza strefami parkowania.

  Spacerujący zatrzymali się na dłużej na ulicy Jana Baptysty Quadro. Mieszkańcy zwrócili uwagę, że miejsce to, jak i cały rynek, powinno być lepiej oświetlone. Szczególnie dokuczliwy jest również brak ławek. Jeżeli ktoś, chce usiąść na świeżym powietrzu, musi coś kupić w którymś z ogródków.

  Wycieczka opuściła rynek ulicą Paderewskiego. Tutaj ponownie pojawił się problem złego parkowania. Taksówki często stają na trasie rowerowej. Ulicą 27 Grudnia podążamy na przystanek tramwajowy, z którego udamy się na ulicę Dąbrowskiego. Tam czekali już przedstawiciele Rady Osiedla Jeżyce.

  Trasa wycieczki nie bez powodu przebiegła przez najbardziej znane i reprezentacyjne miejsca.
  - Skupiliśmy się głównie na Starym Mieście. Każdy zgodzi się ze mną, że jest to serce Poznania, jego wizytówka. Dlatego powinno być to miejsce reprezentacyjne - mówi Mariusz Wiśniewski.

  Czy Poznań ma teraz szansę taką wizytówkę zyskać?
  - Chcielibyśmy, aby w mieście zapanował porządek i harmonia. Wiele z ulic w okolicach Starego Rynku powinno stać się deptakami. Mieszkańcy oraz właściciele kawiarni i restauracji dużo by na tym zyskali - dodaje Krzysztof Skrzy-piński, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. - Potrzeba do tego dużo dobrej woli i determinacji.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A Na Jezycach?

  xy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

  Droga Pani Jarmuz!
  A jaki byl przebieg i wnioski ze "spaceru" na Jezycach?Ta architektonicznie najpiekniejsza dzielnica Poznania boryka sie z ogromem problemow...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żydowska/Stawna

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

  Jakim cudem umknął radnym i innym służbom dziki parking na rogu Żydowskiej i Stawnej ? (naprzeciw legalnego parkingu USI).Poza tym jadąc samochodem po fatalnie położonych niedawno nawierzchniach...rozwiń całość

  Jakim cudem umknął radnym i innym służbom dziki parking na rogu Żydowskiej i Stawnej ? (naprzeciw legalnego parkingu USI).Poza tym jadąc samochodem po fatalnie położonych niedawno nawierzchniach z kostki na ulicach Szewska-Stawna ma się wrażenie,że wypadną z zebów plomby !O zawieszeniu auta przemilczę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak dla strefy wolnej od ruchu

  tytanus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

  We Wrocławiu nie ma problemu, żeby wiele uliczek dokoła Rynku było wyłączonych z ruchu, a w takim nowoczesnym i światle zarządzanym mieście jest? No przecież miasto know how mamy czy nie?
  A do...rozwiń całość

  We Wrocławiu nie ma problemu, żeby wiele uliczek dokoła Rynku było wyłączonych z ruchu, a w takim nowoczesnym i światle zarządzanym mieście jest? No przecież miasto know how mamy czy nie?
  A do parkingu na Placu Bernardyńskim to 100 x lepiej miasto niech się dorzuci, niż miałby nie powstać w ogóle... I przy okazji zlikwiduje się bez szkody część miejsc parkingowych na okolicznych uliczkach.

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo