Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie wysyp pomników papieża? [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek, współpraca: AK, MP, SK, MN, IK
Licheński pomnik przedstawia ks. Eugeniusza Makulskiego, który wręcza papieżowi makietę bazyliki
Licheński pomnik przedstawia ks. Eugeniusza Makulskiego, który wręcza papieżowi makietę bazyliki Archiwum
Od końca lat dziewięćdziesiątych zaczął się w Polsce wysyp papieskich pomników. Najwięcej odsłonięto ich w roku 2000, bo aż 43. W kolejnych latach było ich niewiele mniej. Pierwszy pomnik Jana Pawła II w Polsce był darem włoskich artystów dla Polski. Został odsłonięty w Krakowie przy Pałacu Biskupim w 1980 roku.

Podczas pontyfikatu powstało 230 pomników papieża, a po jego śmierci do 2009 roku kolejnych 300. Teraz w roku jego beatyfikacji możemy się spodziewać kolejnego ich wysypu.

Zobacz: Jakie pomniki papieża postawiono w Wielkopolsce

Pomniki papieskie nie mają często artystycznej wartości. Kto widział papieża z brązu lub betonu ze zbyt dużą głową, za długim tułowiem albo karykaturalnie wyrzeźbioną twarzą? Zapewne wielu z nas. Papież odnosił się do pomników z dystansem. Niedawno prymas Polski wspominał, jak niechętnie papież odsłaniał swój pomnik w Wadowicach.

W Poznaniu pomnik Jana Pawła II znajduje się kilkadziesiąt metrów od wejścia do katedry na Ostrowie Tumskim. Zbierają się tam tłumy w dniu rocznicy śmierci papieża, tłumy modliły się też tam w 2005 roku.

Pomnik został odsłonięty w 2000 roku, inicjatorem jego powstania był abp Juliusz Paetz. Autorem rzeźby jest Krystyna Fałdyga-Solska. W specyficzny, pochyły cokół wmurowano kamienie pochodzące z palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. Rozwiana szata papieża i pochyła forma cokołu, a także postawa jego cia-ła sprawia, że niektórym kojarzy się ona z surfowaniem na desce. Toteż czasem pomnik nazywany jest surfującym papieżem.

Z kolei idea postawienia pomnika Jana Pawła II w Lesznie zrodziła się wśród miejscowych proboszczów w kwietniu 2005 roku, po śmierci Karola Wojtyły. W niedługim czasie zebrano ofiary na jego budowę. Zadania zaprojektowania pomnika podjęła się, wspólnie z mężem Bogusławem, również Krystyna Fałdyga-Solska.

Uroczystego poświęcenia i odsłonięcia posągu 16 października 2005 roku dokonał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Pomnik stoi na placu przy kościele pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego i przedstawia Jana Pawła II wchodzącego do miasta.

Posąg odlano z brązu w odlewni w Szymanowie koło Śremu. Waży około 250 kilogramów i mierzy 2,2 metra. Umieszczony jest na cokole z czerwonego granitu. W rocznice śmierci Jana Pawła II pod pomnikiem zapalane są znicze i składane kwiaty.

W rok po śmierci Jana Pawła II jego pomnik stanął w Pile na placu Zwycięstwa. Pomnika pewnie by nie było, gdyby nie msza święta, która na tym samym placu odprawiona została niedługo po tragicznych informacjach, jakie dotarły również do Piły z Watykanu.Jeszcze podczas mszy w kazaniu ks. Stanisław Skopiak otwarcie mówił o pozostawieniu krzyża na pl. Zwycięstwa, wspominał o potrzebnie budowy pomnika.

- Pomyśleliśmy: dlaczego nie zorganizować mszy w sercu naszego miasta, skoro podobnie dzieje się w innych miejscowościach. Uzgodniliśmy z księdzem Skopiakiem, że podejmiemy się tego - wspomina tamten czas Andrzej Zaranek, jeden z członków komitetu budowy pomnika Jana Pawła II i krzyża w Pile.

Dwa pomniki Jana Pawła II są w Licheniu. Pierwszy przedstawia papieża w stroju pontyfikalnym. Ks. Eugeniusz Makulski wręcza mu makietę bazyliki. Wykonany z brązu i granitu, jego autorem jest prof. Marian Konieczny z Krakowa. Pomnik został odsłonięty 15 sierpnia 1999 roku. Drugi, mniejszy, również przedstawiający papieża w stroju pontyfikalnym, stoi z lewej strony schodów prowadzących do kościoła św. Doroty.

Nowy pomnik papieski zostanie odsłonięty 12 czerwca na skwerze przed mostem im. Jana Pawła II we Wronkach. Rzeźbę tę wykonał mieszkający na Stróżkach Marek Kropaczew-ski. Pomnik powstaje z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej.

- Chciałem na swój sposób uczcić śmierć papieża i najpierw wyrzeźbiłem z topoli jego drewnianą podobiznę. Zainteresowało się nią TMZW, padł pomysł, że mogłaby stanąć na poświęconym Janowi Pawłowi II skwerze - mówi artysta.

Pomnik Jana Pawła II jest również w Kaliszu. Powstał on w pleszewskiej odlewni Juliusza i Barbary Kwiecińskich. Łącznie powstało tam już osiem odlewów papieża. Ostatni papieski pomnik został zamówiony przez parafię św. Krzyża w Nowym Jorku.

- Co czuje człowiek, który stojąc na drabinie, poleruje czoło, nos, dłonie osoby znanej, kochanej, podziwianej? - Na pewno nie robi się tego bezmyślnie, mechanicznie. Polerujemy Ojca Świętego z miłością i szacunkiem - zapewnia Barbara Kwiecińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski