Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kórnik: Most do zamku ocalony! [FILM, ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Fot. Grzegorz Dembiński
Remont mostu prowadzącego do zamku w Kórniku, który groził zawaleniem, został zakończony. Od dziś zwiedzający Kórnik mogą zobaczyć nowe schody, balustradę, odnowione przęsła i nawierzchnię mostu. Turyści będą mogli wejść na most po 10 maja.

Konstrukcja zabytkowego mostu została odciążona z gruzu, którym obsypano ją w latach 70. poprzedniego stulecia, kiedy most remontowano. Ponieważ po odkryciu konstrukcji okazało się, że jej poszczególne elementy są absolutnie różne, trzeba było je połączyć.

Zobacz: Jak most został otwarty po remoncie

- Wykonano też specjalny system odprowadzania wody oraz nową izolację - wyjaśnia prof. Tomasz Jasiński, dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN. Podsiąkaniu wody od fosy zapobiegać ma też użyta w czasie remontu zaprawa.

Najważniejsze prace wykonano od strony przedzamcza. Po rozebraniu konstrukcji okazało się, że przyczółek nie ma fundamentów - został posadowiony na torfie i iłach o grubości sześciu metrów.

Pale głębokie na kilka metrów wbito pod przyczółki mostu. Do ratowania konstrukcji użyto włókien węglowych, specjalną zaprawą scementowano nowe cegły, wykonane jednak na wzór tych sprzed prawie 200 lat.

Zamek w Kórniku będzie można zwiedzać wirtualnie dzięki Google Street View [ZDJĘCIA]

Remont, na który zamek - będący perłą wielkopolskiej architektury i administrowany przez Polską Akademię Nauk - nie miał pieniędzy, zakończył się pełnym sukcesem. A wszystko dzięki samorządom powiatu poznańskiego, miastu i gminie Kórnik, a także Fundacji Zakłady Kórnickie. To te instytucje sfinansowały prace.

W środę oficjalnie zakończono trwający dwa lata remont. Turyści przejdą po nim po 10 maja. Do tego czasu urzędnicy zdążą wydać wszelkie niezbędne pozwolenia.

Zobacz też:

Mobilne muzeum: Mobilne muzeum Jana Pawła II - film

Beatyfikacja w Poznaniu Zobaczymy ją na Łęgach - film

Wybudowany w pierwszych latach XIX wieku most poddano gruntownej renowacji, ponieważ poprzedni przeprowadzony przed sześćdziesięciu laty wykonano nie dość starannie.

Jak mówi profesor Tomasz Jasiński, dyrektor Biblioteki Kórnickiej, zamek wymaga jeszcze ogromnych nakładów, więc trzeba trzeba iść za ciosem. Natychmiastowego remontu wymaga dach, który przecieka. Wymienić trzeba jak najprędzej okna. Również elewacja dopomina się odnowienia.

-Jednak ten remont , jak ma nadzieję profesor, będzie przeprowadzony już dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetu prezydenta RP. Będzie to możliwe, ponieważ kórnicki obiekt wpisany został na listę Pomników Historii, gdzie jest już katedra w Gnieźnie i klasztor w Lądzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski