Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Przekaż procent podatku na rozbudowę hospicjum

Bogna Kisiel
Koncerty i imprezy charytatywne, coroczna majówka w poznańskim Ogrodzie Botanicznym - wszędzie tam, gdzie mogą kwestują, zbierając grosz do grosza po to, by ludzie śmiertelnie chorzy mogli odchodzić w godnych warunkach, a ich rodziny miały w tych trudnych chwilach wsparcie i fachową pomoc.

Poznańskie Hospicjum Palium obejmuje kompleksową opieką chorych i ich bliskich. Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, którego prezesem jest prof. Jacek Łuczak, za swój cel postawiło sobie pozyskiwanie pieniędzy dla tej placówki.

- Od października prowadzimy kampanię zachęcającą do wpłacania 1 proc. podatku - mówi Barbara Grochal, koordynator wolontariuszy w Hospicjum Palium. - Te pieniądze w całości przeznaczamy na rozbudowę hospicjum. W tej chwili dysponujemy 24 miejscami, ale chorych jest 26. Leżą na korytarzu, choć nie powinni. Kiedyś dziennie czekało w kolejce 20 osób, teraz ok. 30. Mamy świadomość, że ta liczba będzie rosła - dodaje B. Grochal.

Pracownicy hospicjum stają często przed dramatycznym wyborem: któremu z pacjentów pomóc. Trafiają tutaj nie tylko mieszkańcy Poznania, ale także powiatu. Według wytycznych Unii Europejskiej tylko dla Poznania miejsc w hospicjum powinno być 60.

- Każdy z nas chciałby umierać w szacunku, otoczony miłością najbliższych, a nie gdzieś za parawanem - mówi Barbara Grochal.

A rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić opiekę. Nie poradzi sobie w przypadku niewydolności krążeniowej czy obrzęku limfatycznego. Nie ustali także leczenia przeciwbólowego. Czasami wystarczy krótki pobyt w hospicjum, by następnie pacjent mógł wrócić do domu.

- Hospicjum to nie śmierć - twierdzi B. Grochal. - Trzy lata temu jeden z chorych przyjechał do nas, by umrzeć. Później spotkałam się z nim na górskim szlaku.

W lutym zarząd PTOP podjął decyzję, że wszystkie pieniądze przekazane w ramach 1 proc. od podatku zostaną przeznaczone na rozbudowę hospicjum.

- Robimy to dla siebie i swoich najbliższych - przekonuje B. Grochal. I dodaje: - Naszym celem jest utworzenie dodatkowych 12 miejsc dla chorych.

Na rozbudowę placówki można przekazać nie tylko 1 proc. podatku, ale także dowolne datki w ramach akcji pod hasłem "Motyle dla hospicjum".

- Rodzina często jest bezradna wobec choroby śmiertelnej - mówi B. Grochal. - Dlatego uruchomiliśmy stronę internetową www.opiekawdomu.info. Można tam opowiedzieć o swojej chorobie, problemach, czy zadać pytanie, na które odpowiedzą specjaliści z zespołu medycznego Hospicjum Palium.

Numer konta

Osoby chcące wesprzeć Hospicjum Palium powinny wpisać w PIT pełną nazwę organizacji:
Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu. Numer KRS:
00000 31654. REGON 631038238. NIP 778-13-50-772. Adres: os. Rusa 25A
61-245 Poznań. Wpłaty na konto: PKO BP SA I Oddział w Poznaniu
nr konta: 79 1020 4027 0000 1702 0031 0326.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski