Poznań: Projekt minaretu czeka na podpis

  Poznań: Projekt minaretu czeka na podpis

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W 2009 roku miał powstać w stolicy Wielkopolski kamienny minaret według projektu Joanny Rajewskiej, a rok później zastępca prezydenta Sławomir Hinc deklarował chęć zorganizowania lekcji tolerancji w szkołach. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", kamienny minaret nie powstanie, a młodzież na lekcjach nie będzie się o nim uczyć.
  Kamiennego nie będzie, ale jest ogromna szansa na to, żeby podczas Malty powstała czasowa instalacja ledowa na kominie starej papierni na Garbarach. Ma przypominać minaret. By powstał, brakuje zgody Jarosława Pucka, dyrektora Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, właściciela papierni.

  - Otrzymaliśmy od Fundacji Malta pismo w sprawie technicznych warunków powstania instalacji ledowej, tak by nie kolidowała z anteną telefonii cyfrowej, która znajduje się na kominie - mówi Magdalena Gościńska z ZKZL. - Musimy się zapoznać z treścią i wtedy się do niej ustosunkujemy.
  Fundacja Malta nie chce się poddać także, jeżeli chodzi o projekt lekcji tolerancji w szkołach.

  Sławomir Hinc, zastępca prezydenta, deklarował w ubiegłym roku przeznaczenie na ten cel 50 tys. zł. - I nie wycofuję deklaracji, ale dostałem najpierw projekt, który kosztował 320 tys., a potem został zgłoszony na konkurs organizowany przez UM na dofinansowanie przedsięwzięć kulturalnych. I tam widniała niewiele mniejsza kwota - ok 300 tys. Chciałem, żeby lekcje prowadzone były przez nauczycieli w szkołach, a nie poza nimi - mówi Hinc.

  Okazuje się jednak, że projekt nie był aż tak kosztowny dla Urzędu Miasta. - Do konkursu o dofinansowanie zgłosiliśmy już kwotę 56 tys. 150 złotych, resztę chcieliśmy pozyskać z innych źródeł - tłumaczy Dominika Pierunek z Fundacji Malta.

  I dodaje: - To miały być pieniądze nie tylko na zapraszanie gości, ale także na przeszkolenie nauczycieli, warsztaty, spacery śladami mniejszości. Miały zostać za to wydrukowane także materiały. Jest ponad 30 szkół ponadgimnazjalnych i tam co miesiąc byłoby poświęcone 90 minut na lekcję tolerancji przez nas organizowanej, a to nie jest duża kwota.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pacnięcia oślego ogona

  Pikazzz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  Ben Laden już nagrał ludzi do wysadzenia tego minaretu. Będzie niezły performens. Naćpana artystka z zachlanymi kamratami tylko na to czeka :-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo