Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikację Jana Pawła II uczczą wierni w całej Wielkopolsce

Karolina Koziolek, Współpraca: AK, IB, DK
Tak tysiące poznaniaków żegnały papieża w dniu jego pogrzebu
Tak tysiące poznaniaków żegnały papieża w dniu jego pogrzebu Piotr Jasiczek
Wielkopolanie, którzy nie pojadą do Rzymu 1 maja na uroczystości beatyfikacyjne, będą mimo to mieli wiele okazji, aby uczcić wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze - zarówno podczas nabożeństw, ale także i mniej standardowo np. poprzez uczestnictwo w maratonie pływackim.

Telebimy w Poznaniu
Główne uroczystości związane z beatyfikacją w stolicy Wielkopolski odbywać się będą na Łęgach Dębińskich. Tam umieszczone zostaną trzy telebimy, na których będzie można obserwować transmisję z Rzymu.

Sobotnie czuwanie rozpocznie się o godz. 20 i potrwa do 22. Będzie ono prowadzone przez Duszpasterstwo Młodych Archidiecezji Poznańskiej. Niedzielne uroczystości na Łęgach rozpoczną się o 9.15 mszą św. O godz. 10 rozpocznie się transmisja uroczystości z placu św. Piotra.

W Poznaniu, poza uroczystościami na Łęgach Dębińskich, także parafie indywidualnie przygotowały program związany z beatyfikacją. W sobotę wieczorem w większości kościołów odbywać się będą czuwania połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu.

W samą niedzielę Miłosierdzia Bożego, czyli w dniu beatyfikacji po uroczystościach na Łęgach o godz. 15 odbędzie się także msza dziękczynna w Sanktuarium Archidie- cezjalnym Miłosierdzia Bożego na os. Sobieskiego w Poznaniu.

Z kolei o godz. 21.30 przy pomniku Jana Pawła II, przy katedrze na Ostrowie Tumskim, odbędzie się Apel Jasnogórski. Główne uroczystości archidiecezjalnych obchodów beatyfikacyjnych odbędą się dopiero 18 maja. Na placu przed poznańską archikatedrą o godz. 18 rozpocznie się spotkanie modlitewne, któremu przewodniczyć będzie kard. Józef Glemp.

W Gnieźnie premierowe wykonanie "Bogurodzicy"

Beatyfikację Jana Pawła II postanowili uczcić gnieźnieńscy muzycy. Pierwszego maja odbędzie się koncert w katedrze. Aranżacje popularnych utworów religijnych - głównie klasycznych, ale także ulubionej przez papieża Polaka "Barki" - przygotował Chór Metrum wspólnie z Maciejem Braciszewskim, twórcą muzyki elektronicznej. Braciszewski zdradza, że w swoich kompozycjach wykorzystał fragmenty homilii Jana Pawła II z 1979 roku w Gnieźnie oraz, że zaprezentuje nowoczesną aranżację "Bogurodzicy". Będzie to premierowe wykonanie.

Grzegorz Reszko, dyrektor "eSTeDe" zaznacza, że pomysł na ten koncert zrodził się z potrzeby serca gnieźnian, z których wielu pamięta choćby jeszcze kardynała Karola Wojtyłę z odpustów św. Wojciecha. Przed koncertem o godzinie 18 w gnieźnieńskiej katedrze bp B. Wojtuś odprawi mszę dziękczynną.

W Licheniu beatyfikacja przez cztery dni

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu uroczystości związane z beatyfikacją papieża potrwają cztery dni. Rozpocznie je już 30 kwietnia Apel Maryjny, po którym wierni przejdą przed pomnik Jana Pawła II, aby o godz. 21.37 odśpiewać "Barkę".

- Po śmierci Ojca Świętego melodia ta rozbrzmiewa codzienne o 21.37. Od 2 maja będzie ją można usłyszeć w godzinę ogłoszenia Karola Wojtyły błogosławionym, czyli około godz. 10.30 - mówi ks. Wiktor Gumienny, kustosz sanktuarium.

O północy w bazylice rozpocznie się msza św. dziękczynna za dar życia i powołania Jana Pawła II. Potem przez całą noc wierni będą czuwać na modlitwie w bazylice. Będzie też możliwość nocnego zwiedzania apartamentów papieskich.

- Około godz. 1.30 w nawie głównej bazyliki przewidziane jest odczytanie świadectw osób, w których życiu w szczególny sposób zaznaczył się Ojciec Święty. Na razie wybraliśmy osiem takich listów-świadectw - mówi Justyna Świtalska z sanktuarium w Licheniu.

W dniu beatyfikacji transmisję mszy z Rzymu będzie można oglądać na czterech telebimach i ekranie projekcyjnym umieszczonych wewnątrz i na zewnątrz bazyliki. Po jej zakończeniu na frontonie świątyni zostanie odsłonięty olbrzymi portret nowego błogosławionego, a podczas południowej mszy zostanie poświęcona kaplica pod wezwaniem bł. Jana Pawła II w dolnej części bazyliki (dawna Kaplica Kapłańska). Będą tam wystawione relikwie drugiego stopnia, czyli elementy stroju papieskiego, podarowane przez Ojca Świętego sanktuarium. Z kolei złoty różaniec z pereł, jako wotum papieża dla Matki Bożej Licheńskiej, zostanie umieszczony w ołtarzu głównym bazyliki koło Cudownego Obrazu podczas sumy 3 maja.

Księża marianie spodziewają się na początku maja co najmniej 20 tys. pielgrzymów.

Kaliska bazylika zgromadzi tłumy robotników
O godzinie 8.30 rozpocznie się msza święta w kościele o.o. Jezuitów, którą będzie celebrował biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Teofil Wilski. Od godzinie 10 mieszkańcy miasta oraz uczestnicy dorocznej pielgrzymki robotników będą mogli oglądać przebieg uroczystości w Watykanie na telebimie, wystawionym obok bazyliki kaliskiej, od strony parku. Około godz. 11.50 poczty sztandarowe pielgrzymów udadzą się do wnętrza bazyliki, gdzie w południe rozpocznie się msza święta. Główne uroczystości dziękczynne odbywać się będą w Kaliszu dopiero 5 czerwca i zostaną one połączone z uroczystościami odpustowymi. Wówczas odprawiona zostanie msza św. na placu przed kaliską bazyliką świętego Józefa.

Maraton pływacki dla Jana Pawła II
W Kórniku w nocy z 29 na 30 kwietnia o północy wystartuje I sztafetowy maraton pływacki ku czci Jana Pawła II. Uczestnicy maratonu będą pływać przez 21 godzin i 37 minut. Maraton zakończy się więc dokładnie w godzinie śmierci papieża. Organizatorem jest kórnicka Oaza oraz Kórnicki Klub Biegowy Brylant Kórnik.

Podczas sobotniego czuwania w sanktuarium Bożego Miłosierdzia na poznańskim os. Sobieskiego stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zapalą lampiony z ogniem z sanktuarium w Łagiewnikach. Lampiony z "ogniem miłosierdzia" po beatyfikacji zostaną przekazane osobom potrzebującym z hospicjum, aresztu śledczego, domu poprawczego i przytułku dla bezdomnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski