Poznań: Wielka rura jest już na półmetku

  Poznań: Wielka rura jest już na półmetku

  Andrzej Janas

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Zaawansowanie prac przy budowie Kolektora Prawobrzeżnego II przekroczyła właśnie 50 procent. Coraz bardziej realny wydaje się więc planowy termin zakończenia inwestycji, czyli pierwszy kwartał przyszłego roku.
  Kolektor kosztować ma 100 mln złotych, połowę tej sumy sfinansuje UE

  Kolektor kosztować ma 100 mln złotych, połowę tej sumy sfinansuje UE ©Fot. Janusz Romaniszyn

  - Gdyby chodziło tylko o wielką rurę to efekt dotychczasowych prac byłby jeszcze lepszy, bo ułożyliśmy 2,5 kilometra kolektora, który ma długość prawie 4 kilometry - mówi Dorota Wiśniewska, rzecznik prasowy Aquanetu. - Jednak ta inwestycja to nie tylko kolektor, ale również konieczność przeprowadzenia szeregu robót towarzyszących, jak przebudowa kanalizacji deszczowej, ciepłociągów, roboty drogowe, kolizje energetyczne i teletechniczne.

  Obecnie firma Pol-Aqua, która buduje kolektor prowadzi prace jednocześni w kilku punktach; na ulicy Jana Pawła II, na ul. Zawady, zaś w rejonie ulic Milczyńskiej i Pleszewskiej trwają już roboty wykończeniowe - montaż studni i prace przy porządkowaniu terenu.


  Na początku maja planowane jest rozpoczęcie prac przy budową dwóch kolejnych odcinków dróg tymczasowych wzdłuż ul. Jana Pawła II oraz zmiana organizacji ruchu w rejonie ul. Zawady. W maju planowane jest również odtworzenie nawierzchni na rondzie Śródka. W czerwcu wykonawca przystąpi do prac w rejonie skrzyżowania Jana Pawła II i ul. Baraniaka.

  Przypomnijmy, że najważniejszym zadaniem nowego kolektora jest odbiór ścieków z prawobrzeżnej części Poznania. Ma on odciążyć istniejący kolektor prawobrzeżny, który obecnie nie jest w stanie przyjmować dodatkowej ilości ścieków. Z tego powodu zahamowany jest wzrost gospodarczy i inwestycyjny prawobrzeżnej części aglomeracji poznańskiej, ponieważ już od dwóch lat Aquanet nie wydaje warunków technicznych przyłączenia do sieci w tym rejonie.

  Kolektor Prawobrzeżny II będzie przebiegał ulicami: Główną, Zawadami, Podwalem, pod rondem Śródka, Jana Pawła II, przez tereny Łaciny i wzdłuż ulicy Krzywoustego. Jednocześnie będzie budowany kolektor deszczowy o długości 1022 metrów, biegnący od ulicy Jana Pawła II do kanału Ulgi na Cybinie.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo